Turkish auto industry and demand estimation
Türk otomobil endüstrisi ve talep analizi
- Tez No: 21688
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZ TÜRK OTOMOBİL ENDÜSTRİSİ VE TALEP ANALİZİ YILDIZ, Tuna Yüksek Lisans Tezi, işletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Alaeddin TİLEYLİOĞLU Mayıs, 1992, 117 sayfa. Büyük bir istihdam kaynağı ve teknolojik gelişmenin öncüsü sayılan otomobil endüstrisi hem dünya ekonomileri, hem de politikaları üzerinde etkin bir role sahiptir. Otomobil endüstrisinin ekonomik ve politik rolü bu çalışmayı halen bir çok problemi çözüm bekleyen Türk Otomobil Endüstrisi üzerinde yoğunlaşmaya sevk etmiştir. Bu tezde, öncelikle dünya otomobil endüstrisi geçirdiği teknolojik evrimlerle birlikte özetlenmiştir. Daha sonra ise Türk Otomobil Endüstrisi ' ndeki gelişmeler ve bu endüstrinin sorunları ele alınmıştır. Talep analizinde ise, talebe etki eden önemli faktörler tek denklemli bir regresyon modeli ile incelenmiştir. Bağımlı değişken olan otomobil parkı bağımsız değişkenler olan fiyat, kişi vbaşına gelir, krediler, para arzı ve faiz oranları ile regresyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçta otomobil sayısının krediler, kişi başına gelir ve para arzı ile doğru orantılı olarak arttığı, otomobil fiyatları ve faiz oranları ile de ters olarak değiştiği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk otomobil endüstrisi, talep fonksiyonu, otomobil talebi, bağımlı ve bağımsız değişkenler, stok ayarlama modeli, çoklu regresyon, talep esnekliği. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 215.01.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH AUTO INDUSTRY AND DEMAND ESTIMATION YILDIZ, Tuna M.S. in Business Administration Supervisor: Prof. Dr. Alaeddin TİLEYLİOĞLU May, 1992, 117 pages. Auto Industry as a source of employment and tech nological leadership is considered to play a central role in both global economics and politics. This economic and political salience of the auto industry has led this study to concentrate on Turkish Auto Industry which still has various economical and technological problems, that are waiting to be solved. In this study the world auto indus try, with the technological transformations it had experi enced is summarized. This is followed by the developments and problems of the Turkish Auto Industry. The important determinants of demand for consumer durables is also examined. A single equation model“stock adjustment model”is used in determining the variables of the demand. When 111the stock of automobiles is regressed with independent variables such as price, income, credits, money supply and interest rates, the outcome showed that number of autos vary directly with income, credits and money supply, but inversely with auto prices and interest rates. Keywords : Turkish auto industry, demand function, demand for automobiles, dependent and independent variables, stock adjustment model, multiple regression, elasticity of demand. Science Code: 215.01.02 IV