Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunan A.3595 envanter numaralı Şehname-i Selim Han minyatürlerinde figür anlayışı
Understanding of figure in Şehname-i Selim Han Miniatures with Inventory number A.3595 in Topkapı Palace Museum Library
- Tez No: 739171
- Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Topkapı Sarayı Müzesi III.Ahmed kitaplığına (3595) kayıtlı olan Şehname-i Selim Han el yazması Seyyid Lokman tarafından Farsça ve manzum olarak yazılmıştır. El yazmasının konusu Sultan II.Selim'in cülusundan ölümüne kadar geçen olaylardır. Eserde 44 adet minyatür bulunmaktadır. Tasvirlenen minyatürlerin Nakkaş Osman ve Nakkaş Ali'nin olduğu bir ekip tarafından yapıldığı bilinmektedir. Ancak el yazmasında sanatçısı belli olmayan minyatürler bulunmaktadır. Bu bağlamda minyatürlerdeki figürler incelenerek farklı sanatçı üsluplarının belirlenmesi önem taşımaktadır. Selim Han el yazması içerisinde figürlerle tasvir edilen minyatürler incelendiğinde üslup farklılıklarının ayrımları gruplara ayrılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında Şehname-i Selim Han el yazmasında yer alan minyatürlerde bulunan figürlerin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Şehname-i Selim Han manuscript, which is registered in the 3rd Ahmet Library (3595) of the Topkapı Palace Museum, was writen by Seyyid Lokman in Persian and as in verse.The subject of the manuscript is the events from Sultan Selim II's accession to the throne until his death.There are 44 miniatures in the work.It is known that the miniatures depicted were made by a team including Miniature Artist (Miniaturist) Osman and Miniature Artist Ali. However, there are miniatures in the manuscript whose artist is not known. In this context, it is important to determine different artist styles by examining the figures in miniatures.When the miniatures depicted with figures in the Selim Han manuscript were examined, it has been tried to explain the stylistic variations by dividing them into groups.In the thesis study,it has been aimed at examining the figures in the miniatures which have taken place in the Şehname-i Selim Han manuscript.