Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde bulunan B 200Envanter Numaralı Şehinşehname II. Cilt minyatürlerinde kompozisyon düzeni
Located in the library of Topkapı Place Museum, B.200 inventorynumber Şehinşehname İn tome 2. Mniatures Composition Layout
  1. Tez No: 739172
  2. Yazar: RABİA AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1592 Tarihinde Seyyid Lokman b. Hüseyin el-Aşûrî el-Urmevi tarafından yazılan, Şehinşehnamenin II. cildi tarihi olayları, savaşları, sahneleri ve sünnet düğününü konu almıştır. El yazmasında 95. adet tasvir yer almaktadır. Eserin tasvirli sayfalarının kim ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı kaynaklarda, el yazmasının Nakkaş Osman ve ekibi tarafından resimlendirildiği yönünde yorum yapılmıştır. Bu bağlamda farklı konuların ele alındığı resimlerin kompozisyon düzenleri, sanatçı davranışlarının belirlenmesi ve farklı örneklerle karşılaştırılması bakımından önem arz etmektedir. Tez çalışmasında Şehinşehnamenin II. Cildinde yer alan resimlerin kompozisyon düzenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The second volume of the Şehinşehname which was written by Seyyid Lokman b. Hüseyin el-Aşüri el-Urmevi in 1592,dealt with historical events, wars, and the circumcision feast.There are 95 illustrations in the manuscript.It is not known exactly by whom the illustrated pages of the work were made. However, in some sources, comments were made that the manuscript was illustrated by Miniature Artist (Miniaturist) Osman and his team.In this context, the compositional order of the paintings, which deal with different subjects, is important in terms of determining the artist's behaviors and comparing them with different examples.In the thesis study, it is aimed at examining the compositional arrangements of the paintings which are in the second volume of the Şehinşehname.