Islak yüzeylerde yapışkanlığı yüksek biyouyumlu ve biyobozunur polimer kompozitlerin hazırlanması
Preparation of highly adhesive biocompatible and biodegradable polymer composites on wet surfaces
- Tez No: 739225
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Biyomalzemeler temel olarak tıbbi uygulamalarda tercih edilse de biyoteknoloji alanında da oldukça kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında biyouyumlu, biyobozunur, ıslak yüzeylerde yapışkan özellik gösteren polimer kompozit filmlerin sentezi ve sentezlenen filmlere doğal iyileştirici ajanlar katkılanarak filmlerin kullanım çeşitliliğini artırmak amaçlanmıştır. Katkılanan doğal iyileştirici ajanlar; Thymus vulgaris (kekik yağı), Hypericum perforatum (Sarı kantaron yağı), Lavandula officinalis (Lavanta yağı), Borago officinalis (Hodan yağı), Morus alba (Karadut özü), Clove (Syzygium aromaticum ((Karanfil yağı)), Propolis, Kenevir Tohumu Yağı, Hyaluronik asit' dir. Biyouyumlu ve biyobozunur yapıların doğada kendiliğinden parçalanabilme, tıbbı uygulamalarda kullanıma uygun olma, çevresel olarak iyi huylu olma özellikleri sebebiyle kullanımı ön plana çıkmaktadır. Bu amaç doğrultusunda temel yapıda HPMC (hidroksipropil metil selüloz) ile birlikte nişasta kullanılarak filmler sentezlenmiş ve karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Karakterizasyon işlemleri için SEM (Taramalı elektron mikroskobu), Tekstür, FT-IR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) analizleri ve şişme kinetiği çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları incelendiğinde HPMC ve nişasta ile biyouyumlu biyobozunur polimer kompozit filmlerin sentezinin ve iyileştirici ajanların immobilizasyonunun sağlanabildiği tespit edilmiştir. Sentezlenen filmlerin şişme kinetiği incelendiğinde Ks (şişme hız sabiti) değerlerinin 0.33 g/dk. ile 1.5 g/dk. aralığında olduğu, parçalanma sürelerinin ise 2 dk. ile 14 dk. aralığında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tekstür analizi sonucunda filmlerin uzama miktarının 1.65 mm ve 9.95 mm aralığında olduğu belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçları değerlendirildiğinde esnek, biyouyumlu, biyobozunur, doğal bileşen katkılı polimer kompozit filmlerin sentezlenebildiği ve kullanım alanlarının çeşitlendirilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomaterials are mainly used in medicine, also they are widely applied in biotechnology, too. In this work, we aim to increase the diversity of the use of the films by adding natural remedies to the synthesized films and synthesizing biocompatible, biodegradable polymer composite films that can adhere to wet surfaces. The added natural remedies are Thymus vulgaris, Hypericum perforatum, Lavandula officinalis, Borago officinalis L, Morus alba, clove (Syzygium aromaticum), propolis, hemp oil, hyaluronic acid. The use of biocompatible and biodegradable structures is gaining importance as they are self-degrading in nature, suitable for medical applications and do not pollute the environment. To this end, films were synthesized and characterization studies were performed using HPMC (hydroxypropylmethylcellulose) along with starch in the basic structure. For characterization, SEM (scanning electron microscopy), texture and FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy) analyzes and swelling kinetics studies were performed. The study of the obtained analytical results showed that the synthesis of biodegradable polymer composite films biocompatible with HPMC and starch and the immobilization of curative agents are possible. After the investigation of the swelling kinetics of the synthesized films, it was found that the Ks values (swelling rate constant) were 0.33 g/min with a range of 1.5 g/min and the disintegration time was 2 min with a range of 14 min. In addition, the texture analysis showed that the elongation values of the films ranged from 1.65 mm to 9.95 mm. The evaluation of the analytical results showed that flexible, biocompatible, biodegradable polymer composite films blended with natural ingredients can be synthesized and their applications are diverse.