Tourism architecture in Alanya-Turkey in the second half of the 20th century
20. yüzyılın ikinci yarısında Alanya-Türkiye'de turizm mimarisi
  1. Tez No: 739270
  2. Yazar: BENGÜSU DÖNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Turizm, Architecture, Art History, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, turizm ve mimarlık arasındaki ilişkiye odaklanarak 20. yüzyılın ikinci yarısında Alanya-Türkiye örneğini incelemektedir. Alanya kenti, 20. yüzyılın ortalarından itibaren“Türk Rivierası”denilen bölgede yer alan önemli bir turizm merkezi olmuştur. Çalışma, 1950'lerden 1990'lara uzanan zaman aralığında inşa edilen kent merkezindeki pansiyon ve otellerden otoyol boyunca inşa edilen motel ve mokamplara ve kentin çeperindeki tatil köyleri ve yazlık konutlara uzanan çeşitli turizm yapılarını araştırarak, turizm mimarlığında değişen yaklaşımları ve bunun sonucunda kentin bir Akdeniz kıyı tatil yöresine dönüşmesini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the relation between tourism and architecture in the case of Alanya-Turkey during the second half of the 20th century. The town of Alanya was an important center for coastal tourism in the so-called“Turkish Riviera”from the mid-20th century onwards. By surveying particular tourism facilities that were built in the period from the 1950s to the 1990s from pensions and hotels in the city center to motels and mocamps along the motorway, and holiday villages and summer houses in the periphery of the city, the changing approaches in tourism architecture and the resultant urban transformation of the city into a coastal resort of the Mediterranean is evaluated.