Covıd-19 hastalarında pnömoni şiddeti ile presepsin düzeyleri arasındaki ilişki
Investigation of the association between the severity of pneumonia and levels of presepsin in covid patients
- Tez No: 739292
- Danışmanlar: PROF. MEHMET OKUMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, presepsin (PSP)'in COVID-19 pnömonisinde ölüm oranını öngörmedeki yerini araştırmak ve bu belirtecin pnömoni ciddiyetini tahmin gücünün acil servis yoğunluğunu azaltıp azaltmadığını ortaya koymaktır. Materyal ve Metod:Çalışmamıza 01.11.2020 – 01.11.2021 tarihleri arasında SBÜ Acil Tıp ABD Ankara SUAM Acil Tıp Kliniğine başvuran COVID-19 pnömonisi tanılı, aydınlatılmış onamı alınan, dışlama kriterleri olmayan hastalar, kontrol grubu için ise aynı cinsiyet ve aralarında en fazla 10 yaş fark olan aydınlatılmış onamı alınan,dışlama kriterleri olmayan kişiler prospektif olarak dahil edildi.Hastaların takip ve tedavisi Sağlık Bakanlığı COVID-19 Ağır Pnömoni, ARDS, Sepsis ve Septik Şok Yönetimi 01.06.2020 Rehberine göre yürütüldü. PSP düzeyi COVID-19 pnömonili sepsis olmayan, sepsis veseptik şok tanısı konulan hastalarda bakıldı.Demografik veriler tanımlayıcı ve sıklık türünde analiz edildi. Mortalite için olgu grubu hastalarında Cox regresyon analizi yapıldı.İstatistiksel analiz SPSS 18 versiyonu(Chicago, IL, USA) ile analiz edildi.İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE ASSOCIATION BETWEEN THE SEVERITY OF PNEUMONIA AND LEVELS OF PRESEPSIN IN COVID PATIENTS Aim of The Study: The aim of our study is to investigate the role of presepsin (PSP) in predicting themortality rate in COVID-19 pneumonia and to reveal whether the usefullnes of this marker topredict pneumonia severity reduces emergency department crowding. Materials and Methods: Patients with a diagnosis of COVID-19 pneumonia who applied to SBU EmergencyMedicine Department Ankara SUAM Emergency Medicine Clinic between 01.11.2020 and01.11.2021 without any exclusion criteria were included prospectively in our study. For the control group,subjects who are of the same sex, with a maximum 10 years of age difference and without anyexclusion criteria were accepted. Follow-up and treatment of the patients were carried outaccording to the Ministry of Health's COVID-19 Severe Pneumonia, ARDS, Sepsis andSeptic Shock Management Guidelines dated 01.06.2020. Presepsin levels were measured inpatients with COVID-19 pneumonia, with and without sepsis and septic shock. Demographicdata were analyzed in descriptive statistics and frequency distributions. Cox regressionanalysis was performed for the patients in the case group for mortality. Statistical analysis wasperformed with SPSS version 18 (Chicago, IL, USA). A p-value of