COVİD-19 pnömonili çocuk hastalarda presepsin düzeyinin tanıdaki yeri
The diagnosis of presepsin level in children with COVİD-19 pneumonia
- Tez No: 694359
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DALGIÇ, UZMAN AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Koronavirüs-19 ilişkili pnömoni kliniğine sahip çocuk hastalarda presepsin düzeyinin tanı, takip ve hastalığın şiddetini belirlemede diğer akut faz reaktanlarıyla karşılaştırmayı vehastalığa eşlik eden sekonder bakteriyel enfeksiyonu saptamada presepsin düzeyinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, prospektif olarak tasarlandı.Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 2020 Nisan- 2021 Nisan tarihlerinde yatan 1 ay-18 yaş arası serolojik ve radyolojik olarak doğrulanmış 23 Covid-19 ilişkili pnömoni tanısı alan hasta çalışmaya alındı. Hastanemiz çocuk polikliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle kan tahlili istenen benzer yaş aralığındaki sağlamsağlıklı kız ve erkek çocuklar kontrol grubu olarak alındı. Her iki hasta grubu arasında presepsin düzeyi karşılaştırıldı. Hastaların demografik verileri ile klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları önceden hazırlanan bilgi formlarına kaydedildi. Elde edilen veriler programı SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 istatistik programı ile analiz edildi. P değeri 0.05). Sonuç: Presepsin düzeyleri Covid-19 ilişkili pnömoni tanısıyla yatan hastalarda anlamlı olarak yüksek saptandı. Aynı zamanda hastalığın şiddeti ve prognozu ile ilişkisinin bulunduğu görüldü. Ancak hastane yatış ve tedavi süresiyle ilişkisi bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and the aim: We aimed to compare the presepsin level with other acute phase reactants in diagnosis, follow-up and determining the severity of the disease in pediatric patients with coronavirus-19 associated pneumonia clinic, and to investigate the effectiveness of the presepsin level in detecting secondary bacterial infection accompanying the disease. Materials and Methods:Our work; It was designed as a single-center, prospective study. Twenty-three serologically and radiologically confirmed Covid- 19-associated pneumonia patients, aged 1 month to 18 years, hospitalized in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Pediatric Infectious Diseases Service and Pediatric Intensive Care Unit between April 2020 and April 2021 were included in the study. Healthy boys and girls in the same age range, who applied to the pediatric outpatient clinic of our hospital and whose blood analysis was requested for any reason, were taken as the control group. Presepsin levels were compared between both patient groups. Demographic data and clinical, laboratory and radiological findings of the patients were recorded on the pre-prepared information forms. The obtained data were analyzed with the statistical program SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0. P value 0.05). Conclusion:Presepsin levels were found to be significantly higher in patients hospitalized with the diagnosis of Covid 19-related pneumonia. It was also found to 12 be associated with the severity and prognosis of the disease. However, no relationship was found with hospitalization and duration of treatment.