Community formation under neoliberal urban transformation
Neoliberal kentsel dönüşüm süreçlerinde topluluk oluşumu
  1. Tez No: 739327
  2. Yazar: ELİF DİLA ERGENEKON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin ana sorusu, Çiğdem Mahallesi ve Şirindere örneğinde neoliberal kentsel dönüşüm altında“topluluk”formülasyonlarının nasıl şekillendiğine dayanmaktadır. Topluluğun anlamını, neoliberal kentsel dönüşüm altında topluluk oluşumunun geleneksel topluluk oluşumundan nasıl farklı olduğunu sorgular. Ayrıca bu kapsamda, ileri marjinal grupların neoliberal ekonomi politikaları ile doğan bir sosyal bir varlık olarak neden“topluluk”olarak tanımlanamayacağını araştırmaktadır. Veriler, araştırmacının 8 aylık gözlem ve deneyimlerine ve görüşülen beş kişinin gözlem ve deneyimlerine dayanmaktadır. Araştırma sonucunda neoliberal topluluk oluşum formülasyonları 3 ana eksende belirlenmiştir; dışlayıcı mekanizmalar (sınır çizimi), kuruluş ihtiyacı ve aidiyet hissini kuran ilişkilenmeler.
Özet (Çeviri)
This thesis main question is based on how the formulations of“community”have been taking shape under neoliberal urban transformation in the case of Çiğdem Neighborhood and Şirindere. It questions the meaning of community, how community formation under neoliberal urban transformation differs from traditional community formation. Within this scope, it explores to the reason why advanced marginalized groups as a social entity was born within neoliberal economy polices cannot be defines as“community”. The data is based on the observations and experiences of the researcher for 8 months long, and from the observations and experiences of five interviewees The main findings of the thesis display the formulations of“community”under neoliberal urban transformation have been shaped with reference to three main axes such as exclusionary mechanisms (boundary drawing), relational setting of belonging, within the agency. In addition, this thesis aims at contributing to further studies to explore the role of '“common spaces”on community formation under neoliberal community formation