Subjective and relational experiences of young adults with panic disorder: Interpretative phenomenological analysis
Panik bozukluğu olan genç yetişkinlerin öznel ve ilişkisel deneyimleri: Yorumlayıcı fenomenolojik analiz
- Tez No: 739391
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, panik bozukluğu olan genç yetişkinlerin öznel ve ilişkisel deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bireylerin yaşadığı panik atakların öznel ve ilişkisel deneyimlerini daha derinden anlamak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Beşi kadın, üçü erkek olmak üzere sekiz panik bozukluğu olan bireyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Mevcut tezde, (1) kontrol ihtiyacı, (2) kayıp yaşama korkusu, (3) kelimeler yerine eylemler, (4) konuşan beden: kaygının bedensel deneyimleri, (5) erken aile deneyimleri, (6) aile üyelerinden birinin deneyimlerini tekrarlama olmak üzere altı tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar Lacanyen Psikanalitik Teori çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims to examine subjective and relational experiences of young adults with panic disorder. Qualitative research method was used to gain a deeper understanding of the subjective and relational experiences of panic attacks for individuals. Semi-structured interviews were conducted with eight individuals with panic disorder, five of whom were female and three were male. Interpretive Phenomenological Analysis method was used to analyze the data. In the current thesis, six superordinate themes emerged which are (1) need for control, (2) fear about loss, (3) acts instead of words, (4) the speaking body: bodily experiences of anxiety, (5) early family experiences, (6) repeating the experiences of a family member. These emerging themes were discussed within the framework of a Lacanian Psychoanalytical Theory.