Kültürel duyarlılığın turizmin gelişimini destekleme tutumu üzerindeki etkisi
The impact of cultural sensitivty on attitude to support of tourism development
  1. Tez No: 739422
  2. Yazar: MERT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı yerel halkın kültürlerarası duyarlılığı ile turizmin gelişimini destekleme tutumu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Aynı zamanda yerel halkın farklı kültürlere olan bakış açısını anlamak ve turizmin gelişimine olan tutumunun ne düzeyde olduğunu belirlemek hedeflenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Buna göre yerel halkın kültürlerarası duyarlılıkları ile turizmin gelişimini destekleme tutumunu ortaya koymak amacıyla Eskişehir ilinde yaşayan yerel halka kolayda örneklem tekniği kullanılarak anket uygulanmıştır. Bu bağlamda Eskişehir ilinde yaşayan 390 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama, regresyon analizi, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada, yerel halkın kültürel duyarlılığı ve turizmin gelişimini destekleme tutumunun yüksek düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, yerel halkın kültürel duyarlılığının turizmin gelişimini destekleme tutumu üzerinde düşük düzeyde anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Aynı zamanda araştırmada, yerel halkın kültürlerarası duyarlılıkları ile eğitim düzeylerinin ve turizmin gelişimini destekleme tutumları ile yaş, cinsiyet, medeni durum ve çalışma durumlarının arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aim to reveal whether there is a significant relationship between the intercultural sensitivities of the local people and their attitudes to support the development of tourism. At the same time, it is aimed to understand the perspective of the local people toward different cultures and to determine the level of their attitude towards the development of tourism. The quantitative research method was used in the study. Accordingly, a survey with a convenience sampling technique was applied to local people who reside in Eskişehir with the aim of revealing the intercultural sensitivity of the local people and their attitude towards supporting the development of tourism. In this context, 390 people living in Eskişehir were reached. In the analysis of the data, arithmetic mean, regression analysis, t-test, and analysis of variance were used. In the research, it has been found that the cultural sensitivity of the local people and their attitude toward supporting the development of tourism is high. As a result of the research, it was found that the cultural sensitivity of the local people has a low-level significant effect on the attitude toward supporting the development of tourism. At the same time, in the research, it was determined that there was a difference between the intercultural sensitivities of the local people, their education level and attitudes to support the development of tourism, and their age, gender, marital status, and working status.