Kariyer anlayışının Z Kuşağı açısından incelenmesi: Bandırma örneği
Investigation of career understanding in terms of Z Generation: The example of Bandirma
  1. Tez No: 739421
  2. Yazar: TUNCER ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Literatür incelendiğinde Z Kuşağı bireylerinin kariyer anlayışı üzerine yapılmış çalışmaların az sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada kariyer kavramı, kuşak kavramı ve günümüzde yaşayan kuşaklar anlatılarak üniversite eğitimi alan ve çalışma hayatına girmeye hazırlanan Z Kuşağı bireylerinin kariyer anlayışlarının hangi doğrultuda olduğu, cinsiyet, aylık gelir, eğitim sürecinde bir işte çalışma ile kariyer anlayışları arasında bir fark bulunup bulunmadığı incelenmektedir. Bu bağlamda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine anket yoluyla ulaşılmaya çalışılarak toplamda 405 öğrenciye ulaşılmıştır.“1995-2002”doğumlu üniversite eğitiminde olan 328 Z Kuşağı öğrencinin anket verileri analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Z Kuşağının aylık geliri ve eğitim sürecinde bir işte çalışma durumunun kariyer anlayışını etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Bunun yanında Z Kuşağının kariyer anlayışı, diğer kuşaklara göre cinsiyetçi bir tavır içermemektedir. Z Kuşağının kariyer anlayışında esnek çalışmaya olumlu bakarak esnek çalışma ile ek bir iş yapmak istedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the literature is examined, it is seen that there are few studies on the career understanding of Generation Z individuals. In this study, by explaining the concept of career, the concept of generation and the generations living today, it is examined in which direction the career understandings of the Z Generation individuals who have university education and are preparing to enter the working life, gender, monthly income, whether there is a difference between working at a job during the education period and career understanding. In this context, a total of 405 students of Bandırma Onyedi Eylül University Faculty of Economics and Administrative Sciences were reached through a questionnaire. The survey data of 328 Generation Z students born in“1995-2002”and studying at university were analyzed and evaluated. According to the results of the research, it has been found that the monthly income of the Z Generation and the status of working in a job during the education process affect their career understanding. In addition, the career approach of Generation Z does not contain a sexist attitude compared to other generations. In the career understanding of Generation Z, it is seen that they want to do an additional job with flexible working by looking at flexible working positively.