Brıllıant blue (E133) olarak bilinen mavi gıda katkı boyasının, soğan (Allium cepa) kök hücrelerinde mitoz bölünmeye etkisi
Effects of the food colouring agent brilliant blue (E133) on mitotic cell division of onion (Allium cepa) root tips
  1. Tez No: 739424
  2. Yazar: METE SELÇUK YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Genetik, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mavi gıda boyası,“Brilliant Blue (E133)”dondurma, soğuk içecekler, bardak çorba, süt ürünleri, pastalar ve şekerleme gibi birçok üründe renklendirici gıda boyası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, sabun, şampuan, ağız içi durulama suyu gibi bazı farmakolojik ürünlerde de kullanılmaktadır. Bu çalışmada Mavi gıda boyasının toksik etkileri, mutfak soğanı (Allium cepa) meristematik kök hücrelerinde in vivo olarak araştırılmıştır. Soğan replikatları laboratuvar ortamında boyanın 200ppm, 800ppm ve 1600ppm'lik sıvı çözeltilerini içeren düzeneklerde üç gün gelişmeye bırakılmıştır. Her replikat için toplam 500 hücre incelenmiştir. Negatif kontrol grubu olarak doğal kaynak suyu kullanılmıştır. Sonuç olarak, her üç konsantrasyondaki çözeltilerde gelişen soğan ortalama kök uzunlukları kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı olarak (P0,05), bu gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Food additive“Brilliant Blue (E133)”is used for colouring a variety of foods such as; ice cream, cold drinks, instant soup, dairy products, pies, candies and a wide variety of other foods. Moreover, it is also used in cosmetics, it is added to soap, shampoo, deodorants and mouthwash liquids. In this study, toxic effects of the food colouring agent "Brilliant Blue (E133) were investigated in vivo by using the root meristematic cells of the onion, Allium cepa L.). The onion specimens were left three days for root growth in beakers involving 200ppm, 800ppm and 1600ppm solutions of brilliant blue. A total of 500 cells were examined in the replicates of each treatment. Spring water was used for negative control group. As a result, the mean length of the onion roots they obtained from the experimental treatments involving the three different concentrations of the blue dye were shorter than the control group roots (P < 0,001). However, the mean root numbers of the onions in all four grups shown no sign of statistical differences (P>0,05). Total number of the mitosis in the cells examined was the highest in 200ppm group followed by control group.