Racial and ethnic microaggression in ELT classrooms: Perception and responses of English language instructors
İngilizce dil öğretimi sınıflarında ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlık: İngilizce öğretim görevlilerinin algıları ve tepkileri
- Tez No: 739485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Artan küresel hareketliliğin bir sonucu olarak farklı ırk ve etnik gruplar arası etkileşimlerin artması, İngilizce dil öğretimi sınıflarında ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlıkların artmasına neden olabilir. Irk ve etnik mikrosaldırganlık bir sınıf yönetimi sorunu olmasına rağmen, şu anda eğitimcilerin bunu nasıl yönettiği hakkında çok az şey biliniyor. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretim görevlilerinin İngilizce dil öğretimi sınıflarında ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlıkları nasıl algıladıklarını ve bunlara nasıl tepki verdiklerini araştırmaktır. İngilizce öğretim görevlilerinin ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlığa yönelik algılarını ve tepkilerini anlamak için Türkiye'de bir devlet üniversitesinde görev yapmakta olan sekiz İngilizce öğretim görevlisine varsayımsal sınıfta geçen ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlık olaylarını içeren iki tane senaryo sunulmuş ve öğretim görevlileriyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmelerin analizinde Tematik Analiz kullanılmıştır. Analizin bulguları, sınıfta ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlık olaylarının olmasının sınıf için ya bir öğrenme fırsatı ya da dersin dikkatini dağıtabilecek bir öğe olarak görüldüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca, İngilizce öğretim görevlilerin çoğu, sınıflarında ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlıklarla ilgili hiçbir deneyime sahip olmadıklarını bildirmiştir. Farklı tepkiler önerilmesine rağmen, ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlığa yönelik en sık önerilen tepki saldırganlığı yapan öğrenci ya da öğrencileri eğitmek olmuştur. Çalışmanın bulguları, İngilizce eğitmenlerinin ırk ve etnik temelli mikrosaldırganlık konusunda daha fazla bilgi sahibi olmaları ve bu kavrama yönelik bilgilerini arttırmaları gerektiğini göstermektedir. Bu temelde, mevcut İngilizce öğretmenleri ve öğretmen adayları için ırksal bilinci artırma konusunda kapsamlı eğitim verilmeli ve İngilizce öğretmenliği yetiştirme programlarında eleştirel pedagoji ve eleştirel çok kültürlülük konusunda daha fazla ve daha çeşitli dersler sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Greater interracial interactions due to increased global mobility may raise the potential of racial and ethnic microaggressions in ELT classrooms. Although racial and ethnic microaggression is a classroom management issue, very little is currently known about how ELT educators manage it. Therefore, the purpose of this study is to investigate how ELT instructors perceive and respond to racial and ethnic microaggressions in ELT classrooms. To understand ELT instructors' perceptions and responses to racial and ethnic microaggression, two vignettes including hypothetical classroom-based racial and ethnic microaggressions were presented to and a semi-structured interview was conducted with eight English language instructors who were working at a state university in Turkey. Thematic analysis was utilized to analyze the interviews. The findings of the analysis revealed that racial and ethnic microaggression incidents in the classroom were seen either as a learning opportunity or a diversion from the lesson. Moreover, the majority of the English language instructors reported having no experience of racial and ethnic microaggressions in their classrooms. Although there were different suggested responses, the most frequently proposed response to racial and ethnic microaggression was to educate the aggressor student or students. The findings of the study suggest that English language instructors should become more conversant with racial and ethnic microaggression and complicate their grasp of the concept. On this basis, extensive training in race consciousness should be provided for present teachers and pre-service teachers, and English language teacher preparation programs should offer more courses in critical pedagogy and critical multiculturalism.