Sigara maruziyeti ve IL-17 gen polimorfizminin çocukluk çağı astımına etkisi
Effects of secondhand smoking exposure and IL-17 gene polymorphism on childhood asthma
  1. Tez No: 739546
  2. Yazar: BERRAK NEVİN ÖZTOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYZIT KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç Dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen astım multifaktöriyel bir hastalıktır. Birçok gen bölgesi, çevresel risk faktörleri ve bunların etkileşimi astımın ortaya çıkmasında etkilidir. Astımda en önemli risk faktörlerinden olan sigaranın IL-17 aracılı yanıt ile havayollarında inflamasyona neden olarak astımın patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda IL-17 gen polimorfizmi ve sigara etkileşiminin çocukluk çağı astımı üzerine etkisini inceleyerek, astımın patogenezinde sigaranın rolünün aydınlatılmasını ve sigaranın yarattığı inflamatuar yanıtın bireyler arasında değişkenlik göstermesinde genetik yatkınlığın rolünün olabileceğinin ortaya koyulmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği'nde astım tanısıyla izlenen 100 hasta ve 100 sağlam çocuk çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik bilgileri, laboratuvar tetkik, solunum fonksiyon testi ve alerji deri testi sonuçları kaydedildi. Tüm çalışma grubunda IL-17F rs763780, IL-17A rs8193036 ve rs2275913 polimorfizmlerini gösteren genetik analiz yapıldı, sigara maruziyetini göstermek için serumda kotinin düzeyi çalışıldı ve sigara maruziyet anketi uygulandı. Bulgular Çalışmamızdaki kotinin değerlerinin ortancası 11,06 (2,29-28,02) ng/ml saptandı. Astım grubunun kotinin değerleri kontrol grubuna göre düşük bulundu. Ebeveynlerin sigara tüketimi, tüketim miktarı ve tükettikleri ortamın kotinin düzeyleri üzerine etkisi olduğu gösterildi. Astım ve kontrol grubunda ve ayrıca sigara temaslı astım, sigara temaslı kontrol, sigara teması olmayan astım ve sigara teması olmayan kontrol grupları arasında rs763780, rs8193036, rs2275913 genotipleri karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç Çalışmamız IL-17 gen polimorfizmleri ve sigara etkileşiminin çocukluk çağı astımıyla ilişkisini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır. Ülkemizde çocuklarda sigara maruziyetinin halen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu görülmüştür. Çalışmamızda IL-17 gen polimorfizmleri ve bu polimorfizmlerin sigara ile etkileşiminin çocukluk çağı astımı ile ilişkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim Asthma is a multifactorial disease that affects approximately 300 million people. Many genes, environmental risk factors and their interactions are associated with asthma. Smoking has been shown to play a role in pathogenesis of asthma by causing inflammation with IL-17-mediated response. We aimed to examine effect of IL-17 polymorphism and smoking interaction on childhood asthma to clarify the role of smoking in pathogenesis of asthma and reveal genetic predisposition may play a role in variability of inflammatory response. Materials and Methods 100 asthma patients followed up in Cerrahpasa Medical Faculty Pediatric Pulmonology Clinic and 100 healthy children were included. Patients' clinical follow-up reports, results of laboratory test, respiratory function test and allergy skin test were recorded. All children underwent genetic analysis showing IL-17F (rs763780), IL-17A (rs8193036, rs2275913) polymorphisms, serum cotinine was studied and secondhand smoking (SHS) questionnaire was applied. Results Median value of cotinine was 11,06 (2,29-28,02) ng/ml. Cotinine levels of asthma group were lower than control group. It was shown smoking habits of parents, number of cigarettes smoked daily and the place parents smoke had effect on cotinine levels. Rs763780, rs8193036, rs2275913 genotypes were compared between asthma and control groups, and no significant difference was found. Conclusion This study is first in the literature to show the relationship between IL-17 polymorphisms and smoking interaction with childhood asthma. It has been observed SHS in children is still a major public health problem in our country. In our study, IL-17 polymorphisms and the interaction of these polymorphisms with smoking were not found to be associated with childhood asthma.