Feokromasitomalarda histopatolojik parametreler ve ki-67 proliferasyon indeksi ile prognoz korelasyonu ve immünohistokimyasal belirleyicilerintanısal değeri
The correlation of histopathological parameters and ki-67 proliferation index with prognosis and the diagnostic value of immunohistochemical determinants in pheochromacytomas
  1. Tez No: 739577
  2. Yazar: İRFAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ARZU AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda esas olarak feokromositomalardaki histopatolojik parametreler ve Ki-67 proliferasyon indeksi ile prognoz korelasyonu ve immünohistokimyasal belirleyicilerin tanısal önemi değerlendirilmiştir. Feokromositomalar genellikle katekolamin ve bazı durumlarda peptid hormonları sentezleyen adrenal medulladaki kromafin hücrelerin tümörüdür. Popülasyon çalışmalarında yıllık insidans 1 000 000'da 0.4–9.5 iken, malign feokromositoma insidansı 10 000 000'da 2.4 – 14 arasındadır. Günümüzde feokromositoma için malign kararı metastaz ile verilmekte ise de ekstraadrenal büyüme malignite açısından ipucu olabilir. Feokromositomalar %10'ların tümörü olarak bilinir: %10 bilateral, %10 extra-adrenal, %10'u çocuklukta, %10'u malign ve %10'u çeşitli ailesel sendromlarla birliktedir. Bu çalışmada İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji bölümünde 2000-2010 yılları arasında, feokromositoma tanısı almış 22 olguda, feokromositomalarda son yıllarda pek çok çalışmada kullanılmış olan PASS skorlama sistemi, histopatolojik parametreler ve Ki-67 proliferasyon indeksi ile prognoz korelasyonu ve immünohistokimyasal belirleyicilerin tanısal değeri araştırılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 17.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre nüks ile klinikopatolojik parametreler ve PASS skoru (PASS >4) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. PASS skoru ile çap (>5 cm), ağırlık (>100 gr), cinsiyet (kadın/erkek oranı) ve yaş (25-45 / 45-55 / >55) gibi klinikopatolojik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmamıştır. Ayrıca olgularda çap ile klinikopatolojik parametreler ve nüks arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmamıştır. Ki-67 proliferasyon indeksi ile kapsül invazyonu (p=0,047) arasında anlamlı istatistiksel sonuç, diğer klinikopatolojik parametreler ve PASS skoru (PASS>4) arasındaki ilişki, istatistiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Sonuç olarak; çalışmamızda elde edilen verilere göre bulgularımızın bir kısmı literatürü desteklerken büyük çoğunluğu farklı olarak bulunmuştur. Tüm bu ilişkilerin net olarak ortaya konması için araştırmaların kişisel faktörlere bağlı olmayan histopatolojik kriterlerden oluşan standart bir skorlama sistemiyle daha geniş gruplar üzerinde yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study prognostic correlation of histopathologic parameters and Ki-67 proliferation index and as well as the diagnostic value of immunohistochemical markers in pheochromocytoma, is evaluated mainly. Pheochromocytoma is a chromaffin cell tumor which produces catecholamine and sometimes peptide hormones from adrenal medulla. Annual incidence of pheochromocytoma and malign pheochromocytoma are reported as 0.4 – 9.5 / 1.000.000 and 2.4 – 14 / 1.000.000 per year, consecutively, in population based studies. The decision of malignancy in pheochromocytoma is given according to the presence of metastasis. However, extraadrenal growth is another option for the decision of metastasis. Pheochromocytoma is known as 10%'s tumor. It is 10% bilateral, 10% extraadrenal, 10% malignant, 10% associated with different familial syndromes and 10% in childhood. In this study, a total of 22 patients, diagnosed as phechromocytoma between 2000 – 2010 years in Izmir Ataturk Training and Research Hospital were included. Diagnostic value of PASS scoring system, prognostic correlation of histopathologic parameters and Ki-67 proliferation index and immunohistochemical markers were investigated. SPSS for windows 17.0 software were used for statistical analysis. According to the results, there was no statistically significant correlation between recurence and clinicopathologic parameters and as well as PASS score (PASS > 4). In addition to these results there were statistically significant correlation between PASS score and clinicopathologic parameters, such as diameter (5 cm), weight (> 100 g), gender (female / male ratio) and age (25 – 45 / 45 – 55 / > 55). Besides that, there were no significant correlation between diameter and clinicopathological parameters and also recurrence. There was statistically significant correlation between Ki-67 proliferation index and capsule invasion (p = 0.047). As a result, some but not most of the findings in our study were concordant with the literature. To put forward the relationships clearly mentioned above, investigations with standard scoring systems which is not affected by subjective factors and composed by appropriate histopathological criteria, should be made on large study groups.