Üstel fonksiyonları koruyan iki değişkenli Bernstein-Chlodovsky operatörler dizisi ve yakınsaklık özellikleri
Sequence of bivariate Bernstein Chlodovsky operators that reproducing exponential functions and its convergence properties
- Tez No: 739578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tezde kullanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde, ihtiyaç duyulacak temel notasyonlar ve kavramlar tanıtılmıştır, ayrıca Weierstrass Yaklaşım Teoremi, Bernstein polinomları, Bernstein-Chlodovsky polinomları, bu polinomlar hakkında genel teoremler ve sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, üstel fonksiyonları koruyan Bernstein-Chlodovsky operatörünün yapısı ve yakınsaklık özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde, üstel fonksiyonları koruyan Bernstein-Chlodovsky operatörünün Voronovskaya tipli teorem ile noktasal yakınsaklığı ele alınmıştır. Altıncı bölümorijinal bölüm olup bu bölümde ilk olarak iki değişkenli Bernstein-Chlodovsky operatörünün tanımı verilmiş ardından üstel fonksiyonları koruyan iki değişkenli Berntein-Chlodovsky operatörünün tanımı ve yakınsaklık özellikleri ele alınmıştır. Son olarak, operatörlerin karşılaştırılması nümerik örneklerle, grafiklerle ve tablolarla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first part is reserved for introduction. The second part is the source research and covers the sources used in the thesis. In the third chapter, the basic notations and concepts that will be needed are introduced, as well as Weierstrass Approximation Theorem, Bernstein polynomials, Bernstein-Chlodovsky polynomials, general theorems and results about these polynomials are given. In the fourth chapter, the structure and convergence properties of the Bernstein-Chlodovsky operator, which preserves exponential functions, are given. In the fifth chapter, pointwise convergence of the Bernstein-Chlodovsky operator, which preserves exponential functions, with the Voronovskaya type theorem is discussed. The sixth episode is completely original. In this section, firstly, the definition of the bivariate Bernstein-Chlodovsky operator is given, then the definition of the bivariate Bernstein-Chlodovsky operator that preserves the exponential functions and its convergence properties are discussed. Finally, the comparison of operators is illustrated with numerical and graphical examples and tables.