Generation of genetically modified mouse models to study rare genetic diseases
Nadir genetik hastalık araştırmaları için genetiği değiştirilmiş fare modellerinin geliştirilmesi
- Tez No: 739638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KASIM DİRİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nadir hastalıklar, tam olarak keşfedilemeyecek kadar nadir görülen düşük prevalanslı hastalıklar olarak kategorize edilir. 2000 kişi içinde 1'den az kişiyi etkileyen hastalıklar nadir olarak kabul edilir. Ancak dünyada yaklaşık 350 milyonu, Türkiye'de beş milyonu etkileyen 5000'den fazla farklı nadir hastalık vardır. Ayrıca, nadir hastalıkların büyük çoğunluğu genetik kökenlidir ve onaylanmış herhangi bir tedavileri yoktur. Nadir görülen genetik bozuklukları araştırmak için hayvan modelleri oluşturmak, araştırma yapmak için yeterli örneklem büyüklüğünün olmaması nedeniyle çok yaygın kullanılan bir yaklaşımdır. Olası model organizmalar arasında fare, insanlara genetik ve fizyolojik anlamda yüksek benzerliği sayesinde insan hastalıklarını incelemek için en uygun organizmadır. CRISPR-EZ tabanlı genom mühendisliği, genetiği değiştirilmiş farelerin hızlı bir şekilde üretilmesine izin verdiği için nadir genetik hastalık çalışmalarında fare modeli oluşturmak amacı ile kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biridir. Van Bergen ve ark. (2020), patolojik bir TRAPPC4 varyantı nedeniyle oluşan otozomal resesif kalıtsal özelliğe sahip nadir görülen bir genetik hastalığı tanımladı. Yüksek oranda korunmuş bir splays bölgesinde tek bir nükleotidde değişime sebep olan mutasyon, etkilenen hastalarda gelişimsel gecikmeye, spastisiteye ve beyin atrofisine neden olmakta. Şimdiye kadar patolojik TRAPPC4 aleli için bir fare modeli oluşturulmamıştır. Böyle bir hayvan modeli, hastalık etiyolojisi ve hastalığın moleküler mekanizması hakkındaki anlayışımızı büyük ölçüde artıracaktır. Bu nedenle, bu nadir görülen genetik hastalık için CRISPR-EZ yöntemini kullanarak bir fare modeli oluşturmaya karar verdik.
Özet (Çeviri)
Rare diseases are categorized as low prevalence diseases which are too uncommon to be fully explored. A disease is termed rare if it affects less than one person per 2000. However, there are more than 5000 different rare diseases which account for about 350 million people in the world and five million people in Turkey. Furthermore, great majority of rare disorders are genetic in origin, and do not have any approved treatments. Creating animal models for investigating rare genetic disorders is a very common approach due to lack of enough sample size to do research. Among possible model organisms, mouse is the best suited for studying human disease thanks to its high genetic and physiologic similarity to humans. For generating a mouse model for a rare genetic disease, CRISPR-EZ based genome engineering is one of the most suitable methods as it allows rapid generation of genetically modified mice. In their recent studies, Van Bergen et al. (2020) characterized an autosomal recessive inherited rare genetic disease due to a pathological TRAPPC4 variant. The mutation, which is a single nucleotide substitution at a highly conserved splice site, causes developmental delay, spasticity, and brain atrophy in the affected subjects. So far, a mouse model for the pathological TRAPPC4 allele has not been created. Such an animal model will greatly increase our understanding of the disease etiology and molecular mechanism. Therefore, we decided to create a knockin mouse model for this rare genetic disorder using CRISPR-EZ method.