Metomil ve indoksakarb içeren bazı preparatların fare kemik iliği hücrelerinde mikronükleus yöntemiyle genotoksik etkilerinin araştırılması
Some preparations containing methomyl and indoxacarb micronuclei in mouse bone marrow cells by the method of investigation of genotoxic effects
- Tez No: 374858
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE KANICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada organik karbamatlı insektisitlerden olan metomil ve indoksakarb içeren bazı preparatların farelerde mikronükleus testi ile genotoksik etkileri araştırıldı. Metomil ve indoksakarb organik karbamatlı insektisitlerdendirler. Tarım alanında pestlere karşı kullanılırlar. Dünya nüfusundaki hızlı artışa bağlı olarak besin ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında kent yaşamının cazibesinden dolayı eski üretim tarzları ve miktarı günümüzde yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle günümüzde besin maddelerinin yüksek verimle üretilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için tarım alanlarına sulama, gübreleme, pestisit uygulamalarının yapılması maalesef kaçınılmaz görünmektedir. İnsanoğlu Hem bitki hem de hayvansal üretiminin arttırılması için genetik çalışmalar yapıldığı hatta genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerine ciddi çalışmalar yapıldığı bir dönemden geçiyor. Bütün bunlar günümüzde pestisit uygulamalarının önemine dikkat çekmektedir. Pestisit kullanımda önemli bir nokta ise gereken zamanda ve gerektiği miktarda kullanılmalarıdır. Bu gereklilik verim için ne kadar gerekliyse insan sağlığı ve ekosistemin dengesi için de o kadar önemlidir. Pestisitlerin birikim yaparak zamanla çevrede kalıntılarının görüldüğü ve bu kalıntıların canlılar için oluşturduğu tehlike aşikardır. Bu tehlike kendini akut, subakut ve kronik zehirlenmeler şeklinde gösterebilir. Zehirlenmelerin yanında genotoksisiteye de neden olarak insan genomunda değişiklikler yapabilecekleri ve bu defektlerin gelecek nesillere aktarılması da söz konusudur. Gen toksisitelerinin bilinmesi çevre ve canlı sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Bu çalışmada ağırlıkları 20 ± 1 g arasında değişen, 8 haftalık erkek, Mus musculus cinsi swiss albino ırkı toplam 40 adet fare kullanıldı. Fareler 121 ̊C' de otoklove edilebilen, polikarbon malzemeden yapılmış kafeslerde barındırıldı. Hayvanlar kafeslere 10'lu gruplar halinde yerleştirildi. Fareler 20 ± 2 ̊C sıcaklık, % 50 bağıl neme sahip, sabah 8'den akşam 8'e kadar olan 12 saat aydınlık, 12 saat karanlık ışık periyotlu laboratuvar koşullarında barındırıldı. Hayvanlar ad libitum olarak standart diyetle beslendi. Uygulanacak maddelerin dozu distile suda çözülerek oral yol ile verildi. Kontrol grubuna (Grup 1) içme suyu olarak distile su verildi. Pozitif kontrol grubuna (Grup 2) i.p. yolla 2 mg/kg/fare tek dozda Mitomisin C enjekte edildi. Grup 3'e 30 mg/kg kadar metomil içme suyuyla 14 gün süreyle verildi. Grup 4'e ise içme suyuyla 15 mg/kg dozda indoksakarb 14 gün süreyle uygulandı. Hayvanlar 14 gün sonra eter anestezisi altında dislokasyonla ötenazi edildi. Kemik ilikleri çıkarıldı. Boyanarak mikroskopta incelenebilecek preparatlar haline getirildi. Her hayvandan hazırlanan bir preparattan 1000 adet hücre olmak üzere bir gruptan toplam 10 000 adet hücre sayıldı. Hücrelerde polikromatid eritrosit (PCE) ve mikronükleuslu poli kromatid eritrosit (MNPCE) oranları tespit edildi. Araştırma sonucunda MNPCE sayılarının grup ortalaması kontrol grubunda 3,6, grup 2'de 66, grup 3'de 24,9 ve grup 4'de 12,8 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, which is one of the organic carbamate insecticides methomyl and some preparations containing indoxacarb in the mouse micronucleus test and genotoxic effects were investigated. Methomyl and indoxacarb put them among the organic carbamate insecticides. Used against pests in agriculture. Depending on the rapid increase in world population food needs are increasing with each passing day. Besides, due to the attraction of city life and the amount of old modes of production are insufficient today. Therefore today nutrients should be produced with high efficiency. To ensure this, agricultural areas, irrigation, fertilization, pesticide application made to seem inevitable, unfortunately. Mankind for both plant and animal genetic studies will be made to increase production even made a serious study on genetically modified organisms, which is going through a period. All this draws attention to the importance of pesticide applications today. An important point in the use of pesticides and the right amount of time required is used. This requirement, if necessary, how to yield to human health and the ecosystem is so important for balance. By the accumulation of pesticide residues seen around times and the danger posed to live in these ruins is obvious. Acute and subacute and chronic poisoning, this threat may form. Besides poisonings also cause genotoxicity in the human genome will make changes and be passed on to future generations of these defects is also true. Knowledge of gene toxicity in terms of the protection of the environment and vibrant health is very important. In this study weights ranging from 20 ± 1 g, 8 weeks, male, albino genus Mus musculus, a total of 40 mice were used. Mouse 121 C. The autoclave, which can be housed in cages made of polycarbonate material. Animals are housed in a group of 10 cages. Mice, 20 ± 2 ° C temperature, 50% relative humidity, with 8 in the morning until eight in the evening the 12-hour light, 12 hours dark light periods were housed under laboratory conditions. Animals were fed a standard diet ad libitum. The dose of the substance to be applied dissolved in distilled water was given by oral route. Control group (Group 1) was given distilled water as drinking water. Positive control group (Group 2) i.p. 50 μl/10 g mouse ways Mitomycin C was injected in a single dose (2 mg / kg). Group 3 30 mg / kg dose methomyl, drinking water was given for 14 days. And Group 4 with the drinking water of 15 mg / kg was administered for 14 days indoxacarb. After 14 days the animals were euthanized with dislocation under ether anesthesia. Bone marrow was removed. Staining was made into preparations which can be examined under microscope. Preparations prepared from each animal cells, including a group from the 1000 total of 10 000 cells were counted. PCE and MNPC rates in cells was determined. As a result the number of research groups MNPC average 3.6 in the control group, 66 in group 2, group 3 was found to be 24.9 and 12.8 in group 4.