Parkinson hastalarında akupunktur tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Efficacy of Acupuncture Treatment in Parkinson's Patients
- Tez No: 739654
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER, PROF. DR. PINAR ORTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Parkinson hastalığı, temel olarak istirahat tremoru, rijidite, bradikinezi ve postural instabilite ile karakterize ekstrapiramidal bir hastalıktır. Parkinson hastalığı prevalansı, nüfusun hızla yaşlanması nedeniyle küresel düzeyde artış göstermeye devam etmektedir. Levodopa, Parkinson hastalığı yönetiminde altın standart tedavi yaklaşımı olarak önemini sürdürse de klinik etkinliğinin zamanla azaldığı ve uzun süreli levodopa kullanımı sonrası yan etkilerin ortaya çıktığı bilinmektedir. Farmakolojik tedavilerin kısıtlılıkları nedeniyle, Parkinson hastalarının en az %40'ı semptomları iyileştirmek için farmakolojik tedaviye ek olarak tamamlayıcı tedavi yöntemlerini kullanmaktadır. Akupunktur, Parkinson hastalığı semptomlarının tedavisinde en yaygın kullanılan tamamlayıcı tedavi yönetimidir. Bu doğrultuda araştırmada, erken evre Parkinson hastalarında akupunktur tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü, tek-kör kinik araştırma olarak planlanan çalışmada Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Parkinson Polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 29 Parkinson Hastası farmakolojik tedavi ile kombine akupunktur tedavisi uygulanan akupunktur grubu (n=17) ve tek başına farmakolojik tedavi uygulanan kontrol grubu (n=12) olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Akupunktur grubundaki hastalara beş hafta boyunca, haftada 2 defa, 30 dakika süreyle akupunktur tedavisi uygulanmıştır. Araştırmanın birincil sonuç ölçütü, semptomların şiddetinin niceliksel olarak değerlendirilmesinde kullanılan Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (BPHDÖ) skorlarında başlangıca göre tedavi sonrası 5. haftada meydana gelen değişimdir. İkincil sonuç ölçütleri uyku eğilimin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılan Epworth Uykululuk Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Endeksi skorlarında tedavi sonrası 5. haftada meydana gelen değişimdir. Analizler için SPSS 23.0 programı kullanmıştır ve p0,05). Akupunktur grubunda tedavi sonrası Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği , Epworth Uykululuk Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Endeksi fiziksel fonksiyon ve ağrı boyutu skorunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Parkinson's Disease (PD) is an extrapyramidal disease mainly characterized by resting tremor, rigidity, bradykinesia and postural instability. The prevalence of Parkinson's Disease globally continues to increase due to the rapid aging of the population. Although levodopa continues to be important as the gold standard treatment approach in the management of Parkinson's Disease, it has been reported that its clinical effectiveness decreases over time and adverse effects occur after long-term use of levodopa. Due to the limitations of pharmacological treatments, at least 40% of Parkinson's patients use complementary therapies in addition to pharmacological treatment to improve symptoms. Acupuncture is the most widely used complementary therapy management for the treatment of Parkinson's Disease symptoms. In this context, it is aimed to evaluate the effectiveness of acupuncture treatment in early stage Parkinson's patients. Materials and Methods: The study is a randomized controlled single-blind clinical trial. 29 Parkinson's patients, who admitted to Bozyaka Education and Research Hospital, Neurology Department, Parkinson's Outpatient Clinic and met the inclusion criteria, were randomized into two groups as acupuncture and control groups. Pharmacological treatment was lonely applied to the control group, and in combination with pharmacological treatment, acupuncture treatment for 5 weeks, twice a week was applied to the acupuncture group. The primary outcome measure of the study was the change from baseline to the 5th week in the Unified Parkinson's Disease Rating Scale scores. Secondary outcome measures are the change in Epworth Sleepiness Scale and Short Form-36 scores, which are used to evaluate sleep propensity and quality of life, at 5 weeks. SPSS 23.0 program was used for the analysis and p0.05). A statistically significant improvement was found in the Unified Parkinson's Disease Rating, Epworth Sleepiness Scale, and Short Form-36 physical function and pain dimension scores after treatment in the acupuncture group (p0.05).