Granülosit aferezi sırasında antikoagülan olarak kullanılan asit-sitrat-dekstroz (ACD) ve trisodyumsitrat (TCC) moleküllerinin granülosit aferezi sonunda toplanan granülosit sayısına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of acid-citrate-dextrose (ACD) and trisodium citrate (TCC) molecules used as anticoagulants during granulocyte apheresis on the number of granulocyte collected at the end of granulocyte apheresis
  1. Tez No: 739653
  2. Yazar: BERA ÖMER UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İLHAMİ ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Nötropeniye bağlı immünsüpresif hastalarda enfeksiyonlar önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu hastalarda antibiyotik tedavisinin dışında granülosit transfüzyonu bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Transfüzyonun etkili olabilmesi için yeterli sayıda granülosit toplanması elzemdir. Çalışmamızda donörlerin granülosit ürünlerinin total granülosit sayısına, işlem sırasında kullanılan değişik antikoagülanların etkisinin retrospektif olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2016-2020 tarihleri arasında işlem yapılan 295 granülosit donörü dahil edilmiştir. Granülosit donörlerinin 25'i (%8.5) kadın, 270'i (%91.5) erkek olup, ortanca yaşı 31 (24-39) olarak saptanmıştır. Aferez işlemi sırasında 229 (%77.6) donörde asit-sitrat-dekstroz (ACD), 52 donörde (%17.6) trisodyum sitrat (TCC) + hidroksietilnişasta (HES) ve 14 (%4.7) donörde ACD+HES kullanılmıştır. Aferez sırasında ACD kullanılan donörlerde ürünlerin ortanca granülosit değeri 0.96 x1010/ml, TCC+HES kullanılan donörlerde ürünlerinin ortanca granülosit değeri 2.46 x1010/ml ve ACD+HES kullanılan donörlerde ürünlerinin ortanca granülosit değeri ise 0.62 x1010/ml olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Infections are an important cause of morbidity and mortality in immunosuppressed patients due to neutropenia. In these patients apart from antibiotic therapy, granulocyte transfusion is used as a treatment option. It is essential to collect sufficient numbers of granulocyte for an effective transfusion. In our study, it was aimed to retrospectively analyze the effect of the different anticoagulants used during the procedure on the total granulocyte count of the granulocyte products of the donors. 295 donors who donated granulocytes between 2016-2020 were included in the study. Twenty-five (8.5%) of the granulocyte donors were female and 270 (91.5%) were male. The median age of the donors was 31 (24-39). During the apheresis procedure, acid-citrate-dextrose (ACD) was used in 229 (77.6%) donors, trisodium citrate (TCC)+hydroxyethylstarch (HES) in 52 (17.6%) donors and ACD+HES in 14 (4.7%) donors. The median granulocyte value of products in the donors using ACD during apheresis was 0.96 x1010/ml, the median granulocyte value of the products in the donors using TCC+HES was 2.46 x1010/ml and the median granulocyte value of products in the donors using ACD+HES was 0.62 x1010/ml.