Atıksu arıtma sistemlerinde mikro hidroelektrik sistemleri kullanarak enerji geri kazanımı potansiyelinin belirlenmesi
Determination of potential energy recovery using micro hydropower systems in wastewater treatment systems
- Tez No: 739665
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması kapsamında İstanbul da bulunan 3 adet atıksu arıtma tesisinde belirlenen uygulama noktalarında Mikro HES kullanılarak enerji geri kazanım potansiyelleri araştırılmıştır. İncelemesi yapılan tesislere ait debiler sırasıyla 1,06 m3/sn, 0,94 m3/sn ve 0,48 m3/sn'dir. Her bir tesis için 5 adet uygulama noktası belirlenmiştir. Belirlenen uygulama noktaları içerisinde en yüksek düşü miktarları deşarj rögarları ile deşarj noktası arasındadır. Bu değerler sırasıyla 11,24 m ,12,25 m ve 9,80 m'dir. Düşü yüksekliği ile doğru orantılı olarak en yüksek türbin güçleri de en yüksek düşü miktarının olduğu noktalarda bulunmuştur. Bulunan potansiyel türbin güçleri sırasıyla 93,34 kw/saat, 90,21 kw/saat ve 36,85 kw/saat'tir. Hesaplanan türbin güçleri tesislerin aylık enerji sarfiyatının sırasıyla %8,7, %9,5 ve %7,6 'sını teşkil etmektedir. Kurulabilecek türbin sistemlerinin ilk yatırım maliyeti ile sağlayacağı işletme tasarrufu üzerinden hesaplanan amortisman süreleri sırasıyla 0,9 yıl, 0,9 yıl ve 1,5 yıl'dır. Artan enerji ihtiyacı ve Mikro HES sisteminin rezervuar gerektirmemesi iklim değişikliğinin hız kazandığı günümüz şartlarında atıksu arıtma tesisleri için Mikro HES çevreci ve avantajlı bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, energy recovery potentials were investigated by using Mikro HEPP at the determined application points in 3 wastewater treatment plants in Istanbul. The flow rates of the facilities inspected are 1.06 m3/sec, 0.94 m3/sec and 0.48 m3/sec, respectively. 5 application points have been determined for each facility. Among the determined application points, the highest head is between the discharge manholes and the discharge point. These values are 11,24 m, 12.25 m and 9.80 m, respectively. In direct proportion to the head, the highest turbine powers were found at the points with the highest head. The potential turbine powers found are 93.34 kW/hr, 90.21 kW/hr and 36.85 kW/hr, respectively. The calculated turbine powers constitute 8.7%, 9.5% and 7.6% of the monthly energy consumption of the facilities, respectively. The amortization periods calculated over the initial investment cost of the turbine systems that can be installed and the operational savings to be provided are 0.9 years, 0.9 years and 1.5 years, respectively. Micro HEPP is an environmentally friendly and advantageous system for wastewater treatment plants in today's conditions, where climate change is accelerating.