Timing and nature of alteration and mineralization at the Öksüt Au-Cu deposit (Kayseri, Central Anatolia)
Öksüt Au-Cu yatağının (Kayseri, Orta Anadolu) alterasyon ve cevherleşme yaşı ve özellikleri
  1. Tez No: 739821
  2. Yazar: EMRECAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Öksüt yüksek-sülfidasyon epitermal altın-bakır yatağı güney-orta Anadolu'da, Geç Miyosen yaşlı Develidağ Volkanik Kompleksi'nin (DVK) içerisinde yer almaktadır. Cevherleşme temel olarak Keltepe ve Güneytepe adlandırılmış iki bölgede, andezit porfiri ile bunu kesen, dik-açılı ve yukarı doğru genişleyen bir diyatrem içerisine yerleşmiş yoğun oksitli breş zonlarında gelişmiştir. Bu breşlerin yerleşimi genelde normal atımın baskın olduğu, dike yakın açılı faylar tarafından kontrol edilmiştir. Cevherli breşlerin merkezinde kalıntı boşuklu-masif silika alterasyonu yer almakta, bu alterasyon yanal ve düşey olarak önce kuvars-alunit, sonrasında kuvars-alunit-kil alterasyonuna geçiş yapmaktadır. Silisli breşler görece yüksek altın tenörleri içerirken kayda değer cevherleşme ayrıca kuvars-alunit-kil alterasyonu içerisinde de gözlenmiştir. Oksitli zonda altın nabit formdadır. Hipojen cevherleşme zonunda ise altın hem nabit halde hem de yoğun miktarda pirit içerisindedir. Bunlara ayrıca daha az miktarda enarjit, markazit, kalkopirit ve tetrahedrit eşlik etmektedir. İki cevherli bölgede de cevherli breşler önce cevhersiz arjilik alterasyon sonrasında ise tipik olarak porfiri sistemlerde gözlemlenen biyotit-manyetit-K-feldspat-anhidrit alterasyonuyla çevrelenmiştir. Ruhsat sahasının batısında ise yer yer kalk-silikat alterasyonu bulunmaktadır. 40Ar/39Ar alunit ve illit yaşları ile U-Pb granat yaşları 5.7 ila 5.5 Ma arasındadır. Buna göre yüksek-sülfidasyon epitermal alterasyon ve cevherleşme DVK'de çarpışma sonrası dönemde, bölgesel D-B yönlü gerilmeyle ilişkili gelişmiş magmatizmayla eş zamanlıdır. Yeni yaş bulgularına göre Öksüt Anadolu'da ve büyük olasılıkla Batı Tetis Metalojenik Kuşağı içerisinde bilinen en genç epitermal Au yatağıdır. Volkanik yapının yüksek topoğrafyası breş zonlarının ileri derecede geçirgen yapısıyla birlikte derinlere uzanan süperjen oksidasyona neden olmuş, buna göre Öksüt cevherleşmesi ekonomiklik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Öksüt high-sulfidation epithermal gold-copper deposit is hosted within the late Miocene Develidağ Volcanic Complex (DVC) in south-central Anatolia. Mineralization mainly occurs in two domains, the Keltepe and Güneytepe orebodies, where steeply-dipping and pervasively supergene oxidized breccia zones exploited funnel-shaped diatreme conduits within andesite porphyry. Emplacement of these breccias was largely controlled by sub-vertical faults with dominant normal-slip components. Mineralized breccias comprise a central zone of residual vuggy-massive silica alteration, laterally and vertically grading into zones of quartz-alunite and quartz- alunite- clay alteration. Silicified breccias contain relatively high gold grades, whereas significant mineralization was also encountered in quartz-alunite-clay alteration. In the oxide zone, gold occurs in native form, whereas in the hypogene zone it occurs both as native gold or within abundant pyrite accompanied by lesser enargite, marcasite, chalcopyrite, and tetrahedrite. In both mineralized domains mineralized breccias pass into barren argillic and then into biotite-magnetite-K-feldspar-anhdyrite alteration, the latter typical of porphyry-type systems. Sporadic zones of calc-silicate alteration are also present to the west of the tenement area. 40Ar/39Ar alunite and illite ages as well as U-Pb garnet ages range between 5.7 to 5.5 Ma and suggest that high-sulfidation epithermal alteration and mineralization developed contemporaneously with post-subduction magmatism at DVC, in relationship to regional E-W-directed extension. New age data also confirms Öksüt as the youngest known epithermal gold deposit in Anatolia, and possibly in the Western Tethyan metallogenic belt. The topographic prominence of the volcanic edifice combined with high permeability of the breccias favored deep supergene oxidation, thereby rendering Öksüt economically viable.