Manyetik yükseltiç esaslı, yeni bir metal kaynak sistemi
A Magnetic amplifier based new metal welding system
- Tez No: 2603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
MANYETİK YÜKSELTEÇ ESASLI YENİ BİR METAL KAYNAK SİSTEMİ ( Doktora Tezi ) İsmail Baha MARTI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1987 ÖZET Bu çalışmada transformatör tipi nokta kaynak sistemle rine uygulanabilen bir manyetik yükselteç geliştirilmiş ve bu uygulanabilirlik, bu tür sistemlerin gerçekleştiri len yeni bir modeli üzerinden ortaya konmuştur. Bu yeni modelin birimleri, bir transformatör, bir manyetik yükselteç, bir zamanlama sistemi, bir redresör ve kaynak işlemi için gerekli mekanik bir düzenden oluşmaktadır. Bu modelin geliştirilmesiyle halen kullanılan nokta kaynak makinalarına nazaran başlıca üstünlükler olarak, kaynak akımının çok küçük değerler civarında kontrol edile bilmesi ve çok ince metallere kaynak yapılabilmesi özellik leri kazanılmıştır. Bu modelin kullanılabileceği yerler, ince ve hassas metallerin işlendiği tesisler, elektrik ve elektronik eleman ve cihazlarının üretildiği fabrikalar, laboratuvarlar ve araştırma merkezleridir. ıı11X Bu sistemin tasarımı için alüminyum, bakır ve krom- nikel tellerle yapılan nokta kaynakları üzerinde durulmuş, genellikle krom-nikel tellerde daha iyi sonuçlar alınmış tır. Bunun üzerine, gerçekleştirilen modelin karekteristi ğini tesbit için değişik çaplı krom-nikel tellerle nokta kaynağı araştırmaları yapılmış ve en uygun sonuçlar veren akım değerleri tesbit edilmiştir. Bu akım değerleri manyetik yükselteç kullanılması sayesinde son derece hassas ve güvenilir bir şekilde ayar lanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
A MAGNETIC AMPLIFIER BASED NEW METAL WELDING SYSTEM (Ph. D. Thesis) İsmail Baha MARTI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1987 ABSTRACT In this study* a magnetic amplifier, applicable to the transformer type point welding systems is developed and this applicability is demonstrated on an implemented new model of this kind of systems. The units of this new model consist of a transformer, a magnetic amplifier, a timing system, a rectifier and the required mechanical set-up for the welding process. With the development of this model, the features of controlling the welding current arround very low values and being able to weld very thin metals, are gained as the main advantages over the currently used welding machines, The places this model can be used are institutions where thin and precise metals are processed, factories where electrical and electronical components and devices are manufactured, laboratories and research centers. ivV To design this system, point welding of aluminium, copper and chromium-nickel wires are mainly studied, gene rally better results are obtained in chromium-nickel wires. So, point welding research is done with varying diameter chromium-nickel wires in order to determine the characte ristics of the implemented model and the current values which give the most suitable results are determined. These current values can be adjusted m a iiosfc precise and reliable way thanks to the utilization of the magnetic amplifier.