Multi topology routing based traffic optimization for IEEE 802.1 time sensitive networking
IEEE 802.1 zaman hassas haberleşme için çoklu topolojiyönlendirmesi tabanlı trafik optimizasyonu
  1. Tez No: 739891
  2. Yazar: ÖMER KAĞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Endüstriyel otomasyon, araç-içi ve aviyonik haberleşme platformları gibi Siber Fiziksel Sistemlerdeki fiziksel süreçlerin etkin yönetimi için deterministik gerçek-zamanlı bir haberleşmeye ihtiyaç duyulmaktadır. IEEE 802.1 Zaman Hassas Haberleşme (ZHH) çalışma grubu, Ethernet tabanlı deterministik haberleşme teknolojilerinin standartlaştırılmasını hedefleyen başlıca organizasyondur. IEEE 802.1 ZHH, Ses-Video Köprüleme (SVK) ve Zaman Tetiklemeli (ZT) trafik sınıflarını desteklemektedir. Bu çalışmada, ZT ve SVK akışlarının birlikte iletildiği gerçek bir ağ topolojisi kullanılarak, arama uzayı azaltımı için Çoklu Topoloji Yönlendirmesi (ÇTY) tabanlı bir trafik optimizasyonu geliştirilmiş ve Aç Gözlü Rastgele Ayarlanabilir Arama Prosedürü (AGRAAP) meta-sezgisel yaklaşımı kullanılarak SVK akışlarının gerçek-zaman gereksinimlerinin karşılanması hedeflenmiştir. ÇTY yaklaşımı sayesinde, ZT güzergahları tarafından içerilen linklerin yüksek link ağırlıkları kullanılarak izole edildiği, fiziksel topolojinin bir kopyası (sanal topoloji) oluşturulmuştur. Performans sonuçları, önerilen yöntemin geleneksel yaklaşıma kıyasla çizelgelenemeyen SVK akış sayısını maksimum %60 oranında azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A deterministic real-time communication is required by the effective management of physical processes in Cyber Physical Systems (CPS) including industrial automation, in-vehicle and avionic communication platforms. IEEE 802.1 Time Sensitive Network (TSN) task group is the leading organization that aims to standardize Ethernet-based deterministic communication technologies. IEEE 802.1 TSN supports Audio-Video Bridging (AVB) and Time-Triggered (TT) traffic classes. In this study, a Multi-Topology Routing (MTR) based traffic optimization is developed for search space reduction using a real network topology where TT and AVB streams are simultaneously transmitted. Furthermore, it is aimed to satisfy the real-time requirements of AVB streams by utilizing Greedy Randomized Adaptive Search Procedure (GRASP) meta-heuristic approach to perform local search. Thanks to the MTR approach, a copy of the physical topology (virtual topology) is created, in which the links traversed by the TT routes are isolated using very high link weights. The performance results show that the proposed approach reduces the number of unschedulable AVB streams by up to 60% compared to the conventional approaches.