Development of a multimodal participation assessment system for upper limb rehabilitation
Üst uzuv rehabilitasyonu için çok modlu katılım değerlendirme sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 739945
  2. Yazar: ERKAN ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CABBAR VEYSEL BAYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Konvansiyonel ve robotik rehabilitasyonda, terapiden alınan maksimum fonksiyonel çıktıları elde etmek için hastanın egzersizlere aktif katılımı çok önemlidir. Robotik cihazlarla gerçekleştirilen rehabilitasyon egzersizlerinde, aktif katılımı artırmak için terapi görevlerinin zorluk seviyeleri ve cihaz yardımı hastanın terapi performansına göre ayarlanmaktadır. Bununla birlikte, mevcut terapi performans değerlendirme yöntemleri, yaygın kullanımlarını azaltan bazı spesifik cihaz tasarımlarına veya belirli terapi görevlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, bağımsız bir performans ölçüm sistemi geliştirmeye ihtiyaç vardır. Bu tezde, üst ekstremite rehabilitasyonu sırasında yörünge izleme hata sinyali ve hastanın fizyolojik sinyalleri (nabız ve deri iletkenliği) tarafından oluşturulan çok modlu bir sensör füzyonuna dayalı olarak hasta performansını değerlendiren bir yöntemi önerilmiştir. Sistemin yeniliği, hastanın performansını herhangi bir cihaz tasarımından veya terapi görevinden bağımsız olarak değerlendirebilmesidir. Geliştirilen sistem, ayrıca terapi performansını etkileyen önemli faktörler olan hastanın yorgunluk ve kaytarma durumlarını da değerlendirmektedir. Tasarlanan sistem sağlıklı deneklerle ve klinik olarak donuk omuz sendromu hastalarıyla test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen sistemin deneklerin katılımını başarılı bir şekilde değerlendirdiğini ve terapi görevlerini ve görevlerin zorluk seviyelerini deneklerin performansına ve yorgunluğuna göre ayarladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In conventional and robotic rehabilitation, the patient's active participation in exercises is crucial for obtaining maximum functional outputs received from therapy. In rehabilitation exercises performed with robotic devices, the difficulty levels of therapy tasks and the device assistance are adjusted based on the patient's therapy performance to improve active participation. However, the existing therapy performance evaluation methods are based on either some specific device designs or certain therapy tasks, which reduces their widespread use. Hence, there is a requirement to develop an independent performance measurement system. In this thesis, a patient performance evaluation method is proposed based on a multimodal sensor fusion formed by the trajectory tracking error signal and the patient's physiological responses (heart rate and skin conductance) during the upper extremity rehabilitation. The novelty of the system is assessing the patient's performance independently from any device designs or therapy tasks. The developed system also evaluates the patient's tiredness and slacking, which are substantial factors affecting the therapy performance. The designed system is tested with healthy subjects and clinically with frozen shoulder syndrome patients. The experimental results showed that the proposed system evaluates subjects' participation successfully and adjusts the therapy tasks and difficulty levels of tasks according to subjects' performance and tiredness.