Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkide eylemliliğin aracı rolü
The mediation role of agency in the relationship between childhood mental trauma and resilience among college students
- Tez No: 739946
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkide eylemliliğin aracılık etkisini incelemektir. Ek olarak, katılımcıların travmayı inkar durumlarına, bireyleşme türlerine, demografik özelliklerine, kendisini yetişkin hissetme durumuna göre psikolojik sağlamlık düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma grubu uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir ve araştırma grubunu 18-26 yaş aralığındaki 545 gönüllü üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu,“Ego-Sağlamlığı Ölçeği”, 'Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği'' ve ''Çok Yönlü Eylemli Kişilik Ölçeği'' kullanılmıştır. Regresyon ve korelasyon analizi, t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir. Araştırma sonucunda, çocukluk çağı ruhsal travmalarının psikolojik sağlamlığa doğrudan anlamlı bir etkisinin olmadığı fakat eylemlilik üzerinden psikolojik sağlamlığa negatif yönde, düşük düzeyde dolaylı etkisinin olduğu; eylemliliğin psikolojik sağlamlık üzerinde etkisinin anlamlı ve yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular, ilgili araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılıp tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating effect of agency in the relationship between university students' childhood psychological trauma and psychological resilience. In addition, it was investigated whether the psychological resilience levels of the participants differ according to their trauma denial, individuation types, demographic characteristics, and whether they felt like an adult. The research group was determined convenience sampling method and the research group consists of 545 volunteer university students between the ages of 18-26. Personal Information Form prepared by the researcher,“Ego-Health Scale”,“Childhood Psychological Trauma Scale”and“Multidimensional Action Personality Scale”were used as data collection tools. Regression and correlation analysis, t-Test, one-way analysis of variance (ANOVA) are the basic statistics used in data analysis. As a result of the research, it was found that childhood psychological traumas do not have a direct and significant effect on psychological resilience, but they have a negative, low-level indirect effect on psychological resilience through agency; The effect of agency on psychological resilience was found to be significant and high. The obtained findings were compared and discussed with the results of the related studies and suggestions were presented.