Sleeve gastrektomi ameliyatı uygulanan hastalarda protein tozu tüketiminin vücut kas kütlesi üzerine etkisi
The effect of protein powder intake on LEAN body mass in patients undergoing sleeve gastrectomy surgery
  1. Tez No: 739968
  2. Yazar: NAGEHAN AFŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sleeve Gastrektomi cerrahisi uygulanan hastalarda gelişen makro besin ögelerinden özellikle protein eksikliğine bağlı olarak takviye kullanılmasının mevcut kas kütlesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Özel Bir Cerrahi Kliniği'ne başvuran, yaşları 20-54 arasında değişen 45 kadın (%75.0) 15 erkek (%25.0) olmak üzere toplam 60 hastanın verilerinden yararlanılmıştır. Hastaların genel ve sağlık bilgilerini içeren bilgi formları, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) verileri, cerrahi öncesi ve sonrası günlük enerji ve besin ögesi alımlarını belirlemek için 24 saatlik besin tüketim kayıtları ayrıca vücut ağırlığı, kas ve yağ kütlesi değerlerini içeren bazı antropometrik ölçümleri kayıt altına alınmıştır. Bu ölçümler cerrahi sonrası döneme ait 7., 30. ve 90. gün periyotlarında tekrarlanmıştır. Sleeve gastrektomi cerrahisi uygulama kararı verilen bazı hastaların, Protein Takviyesi (PT) kullanımına uyum sağlayamamasından dolayı, Tıbbi Beslenme Tedavisi (TBT) veya Tıbbi Beslenme Tedavisi + Protein Takviyesi (TBT+PT) (15gr/gün) alanlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Protein takviyesi tüketimleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0.000). Vücut kas kütlesi (%) başlangıç, 7., 30. ve 90. gün ölçümlerinde TBT ve TBT+PT (grup*zaman etkileşimi yönünden) gruplarını değerlendirmek için tekrarlı ölçümler uygulanmıştır. Gruplar arasındaki fark (F=3.297; p=0.075) ve grup zaman etkileşimleri anlamlı bulunmamıştır (F=0.317; p>0.005). Fakat grup içi ortalamalar arası farklar zamana göre anlamlı bulunmuştur (F=202.784; p=0.000). Sleeve Gastrektomi cerrahisi uygulanan hastalarda, makro ve mikro besin ögeleri alımında ciddi komplikasyonlar gözlemlenmiştir. Bu sebeple obezitenin tedavisinde primer yaklaşım her zaman tıbbi beslenme tedavisi olmalıdır. Ancak uygun görülen ve endikasyon kriterleri dikkate alınarak cerrahi uygulanan hastalarda protein takviyesinin sınırlı yararları olmakla beraber çoğu hastanın uyum sağlayamadığı görülmüş, hedeflenen günlük alıma da ulaşılamadığı belirlenmiştir. Bu sebeplerden dolayı takviyeler düşünülmeden önce hastalara alanında uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel tıbbi beslenme programları oluşturularak takip edilmeli, davranış değişikliği ve egzersiz tedavisi ile de desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of the use of supplements on the existing lean body mass due to protein deficiency, which is one of the macronutrients developed in patients who underwent Sleeve Gstrectomy surgery. The data of 60 patients, 45 females (%75.0) and 15 males (%25.0) aged 20-54, who applied to a Private Surgery Clinic, were used. Information forms containing general and health information of the patients, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) data, 24-hour food consumption records to determine daily energy and nutrient intakes before and after surgery, and some anthropometric measurements including body weight, lean body and body fat mass values were recorded. taken. These measurements were repeated at the 7th, 30th and 90th days of the postoperative period. Due to the inability to adapt to the use of Protein Supplementation (PT) in some patients who were decided to undergo sleeve gastrectomy surgery, they were divided into two groups as those who received Medical Nutrition Therapy (TBT) or Medical Nutrition Therapy + Protein Supplement (TBT + PT) (15gr/day). A statistically significant difference was found between the groups in terms of protein supplement consumption (p=0.000). Repeated measurements were applied to evaluate the TBT and TBT+PT (group*time interaction) groups at the baseline, 7th, 30th and 90th days of lean body mass (%). The difference between groups (F=3.297; p=0.075) and group time interactions were not significant (F=0.317; p>0.005). However, the differences between the within-group means were found to be significant over time (F=202.784; p=0.000). Serious complications were observed in the intake of macronutrients and micronutrients in patients who underwent sleeve gastrectomy surgery. For this reason, the primary approach in the treatment of obesity should always be medical nutrition therapy. However, although protein supplementation has limited benefits in patients who were deemed appropriate and underwent surgery considering the indication criteria, it was observed that most patients could not comply, and the targeted daily intake could not be reached. For these reasons, before considering supplements, patients should be followed by creating personalized medical nutrition programs by dietitians who are experts in the field, and they should be supported with behavior change and exercise therapy.