منهج بديع الزمان سعيد النورسي في بحث الأسماء الحسنى(دراسة تحليلية في علم الكلام)
Bediüzzaman Said Nursi'nin Esmâü'l-Hüsnâ konusundaki metodu(Kelam ilmi çerçevesinde analitik bir çalışma) / Bediuzzaman Said Nursi's method on the subject of the beautiful names of Allah (An analytical study in the framework of kalam)
  1. Tez No: 739969
  2. Yazar: YASİN İBRAHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Esmâü'l-Hüsnâ'nın, asırlar boyunca İslam âlimlerinin ilgilendikleri bir konu olduğu ve marifetullahın derecelerinde yükselmek amacıyla bu konuda telifler kaleme aldıkları bilinmektedir. Bediüzzaman Said Nursi de, Esmâü'l-Hüsnâ'ya önem veren çağdaş bilim adamlarından biri olarak kabul edilir. Bediüzzaman Kelam ilminin yenilenmesinede katkıda bulunmak maksadıyla Esmâü'l-Hüsnâ konusuna bir Kur'anî yöntem ile yaklaşmıştır. Esmâül-Hüsnâ konusunda önceki alimlerin kaleme döktükleri çalışmalarda temel üç yöntem takip edildiği görülmektedir: Ehl-i lügat, ehl-i rivayet ve ehl-i sülûk. Asrımızda bu mevzuda yazılan eserlerin çoğunluğu önceki alimlerin yöntemlerini takip ettiği görülmektedir. Ne var ki bunların arasından muasır mütefekkir olan Bedüzzaman'ı istisna tutmak mümkündür. Zira yöntemi Kur'ân Yöntemine çok daha uygundur. Bediuzzaman'ın Risale-i Nur Külliyatı olarak isimlendirilen eserlerinde bu konuyu Kur'ân'ı Kerîm ışığında ele alırken yeni bir yaklaşım benimsediği görülmüştür. Bediüzzamn eserlerinde, Kelam İlmini yeni çıkan meydan okumalara ve bu çağda zihinlere hâkim olan materyalist düşüncesine karşı durmak için kelam ilmini yenileme hususunda katkı vermiştir. Bu yüzden Bediüzzaman, başta ulûhiyet hakikati olmak üzere iman hakikatlerini, kâinattaki Esmâu'l-Hüsna tecellileriyle delil getirip ispatlamak için çalışmanın gerekliliğini fark etmiştir. Zira bir eserin müessirsiz, bir fiilin failsiz ve bir vasfın mevsufsuz olması muhaldir/imkânsızdır. Tezimizde detaylı olarak ele alacağımız bu yaklaşımı, Esmâü'l-Hüsnâ'yı mevcudattaki tezahürleri aracılığıyla tarif eden Kur'ânî bir yaklaşım olarak adlandırabiliriz. Bu çalışmada Esmâül-Hüsnâ konusunda yazılmış eserlerde ele alınan kelami meseleleri zikredilecek ve söz konusu yöntemler'e temas edilecektir. Bununla birlikte Risale-i Nur'da uygulanan Kur'ani metodoloji'yi da bir takım örneklerle analiz edilecektir. Araçtırmanın etrafında döndüğü en önemli temalar şunlardır: Esmâü'l-Hüsnânın büyük tecellileri, Esmâü'l-Hüsnâ ve alemdeki etkileri, ilimlerin Esmâü'l-Hüsna ile ilişkisi, Esmâü'l-Hüsnanın insan aynasındaki yanısmaları ve Esmâü'l-Hüsnâ ve iman-ı tahkiki.
Özet (Çeviri)
The scholars of Islam have many books on the subject of the Beautiful Names of Allah. These books dealt with the topic of the Beautiful Names with different approaches. In this work, we will seek to classify them with reference to the most important features of them. It has become clear that the most important works on the subject of the Beautiful Names of Allah, which were written by the pens of previous scholars were written according to main three approaches that we can call: the approach of the people of language, the approach of the people of narration, and the approach of the people of behavior. In our present age, most of the writings on the subject of the Beautiful Names of Allah have followed the same methods as the predecessors. But we can exclude books that written by a contemporary thinker, for it was written with a method that we can call the Qur'anic method. This work discusses the methodology of Bediuzzaman Said Nursi in researching the Beautiful Names of Allah. Bediuzzaman studied this subject with a unique Quranic method, which contributes to the renewal of Kalam. The contemplator in the Risale-i Nur authered by Bediuzzaman will find that Nursi presents the Qur'anic facts in a manner that suits the understandings of the age, and explains the Beautiful Names of Allah by explaining their effects on the universe and man. Therefore, in this study, the researcher will address examples of the application of this Quranic method of Risale-i Nur at the same time will clarify the methods of earlier scholars. This study will shed light on important topics, such as the The Beautiful Names and their great manifestations, the Beautiful Names and their effects in the universe, the Beautiful Names and their relation with sciences, the Beautiful Names and their appearances on man, and the Beautiful Names and investigative tawheed.