Analysis of residual stress fields in aerospace materials after laser peening
Havacılık malzemelerinde lazer peening sonrası kalıntı gerilme alanlarının analizi
- Tez No: 740033
- Danışmanlar: PROF. MICHAEL E. FITZPATRICK, DR. JİM MOFFATT, DR. SALİH GUNGOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Open University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yorulma, mühendislikte en çok görünen hasar mekanizmalarından biridir. Mekanik yüzey işlem metotları yorulma hasarına karşı sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni bir yüzey işlem olan lazer şok peening yada lazer peening (LP) özellikle havacılıkta sıklıkla çalışılmaktadır. LP sonucu oluşan yararlı kalıntı gerilmeler (KG), yapısal yüklere karşı koyarak yorulma direncinde artışa yol açmaktadır. Bu nedenle, LP sonrası yorulma ömründe elde edilecek iyileşmeyi belirleyen en önemli parametrelerden bir tanesi KG alanlarıdır. Dolayısıyla, KG ölçüm ve optimizasyonunun yapılması en uzun yorulma ömründe iyileşme elde etmek için önemlidir. LP sonrası KG, kademeli delik delme, yüzey X-ışınımı kırılımı, senkroton X-ışınımı kırılımı ve nötron kırılımı yöntemleri ile elde edilmiştir. İnce numunlerde ve kalın malzemelerin yüzeye yakın bölgelerinde kullanılabilmesi için kontur metot yöntemi geliştirilmiştir. Geometrik ve malzeme kısıtları nedeniyle güvenilir ölçüm alınmasının zor olduğu LP sonrası yüzeye yakın ve ince plakalardaki KG, sonuçlara güveni artırmak için en az farklı iki metot ile elde edilmiştir. Bu tezde, LP yönteminin ince kesitlerde uygulanma olasılığı incelenmiştir. Farklı LP parametre ve sistemlerinin incelenmesinin ardından LP sonrası yararlı KG alanları elde edilmiştir. KG ölçümleri ve Cranfield University, UK tarafından yapılan yorulma testleri sonucunda LP parametreleri uygun seçildiği takdirde LP yönteminin ince malzemelere uygulanabileceği ve yorulma direncinde ciddi bir artışa yol açtığı anlaşılmıştır. LP sonrası kalın malzemelerde de KG ölçümleri yapılmıştır. KG sonuçları ve EADS lW, Germany tarafından yapılan yorulma testleri, yorulma performansındaki artışı doğrulamıştır. LP sonrası yüzey pürüzlülüğü ve geomterik çarpılma artışı, hem ince hem de kalın aluminyum alaşım numunelerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue is one of the main failure mechanisms in engineering. Mechanical surface treatments are being widely used to reduce the incidence of fatigue failures. A new surface treatment, laser shock peening, or laser peening (LP) is being widely studied especially in the aerospace industry. LP-induced beneficial residual stresses (RS) act against structural loads leading to an increase in fatigue resistance. Therefore, one of the main parameters determining the fatigue life improvement after LP is the RS fields. Hence, it is crucial that the RS measurement and optimization is carried to obtain the most prolonged fatigue life after LP. RS after LP were obtained by incremental hole drilling, surface X-ray diffraction, synchrotron X-ray diffraction and neutron diffraction. The contour method of stress measurement was developed for thin samples and near-surface measurements in thick samples. Near-surface RS as well as RS in thin plates after LP, which are very challenging to obtain in a reliable manner due to geometrical and material constraints, were measured by at least two different methods to increase the confidence in the results. The possibility of application of LP to thin sections was investigated in this dissertation. After examining different LP parameters and systems, a beneficial RS field after LP was obtained. RS measurements and fatigue tests by Cranfield University, UK, suggest that LP can be applied to thin plates to have a significant increase in fatigue resistance as long as LP parameters are chosen appropriately. RS measurements were also conducted for thick samples after LP. RS results with fatigue tests conducted by EADS lW, Germany, confirm the increase in fatigue performance. Increase in surface roughness and geometrical distortion after LP were also observed for both thin and thick aluminium alloy samples after LP.