Koklear implant kullanıcısı okul öncesi çocukların fonksiyonel işitme, sosyal uyum ve motor koordinasyon performanslarının incelenmesi
Investigation of the functional hearing, social adaptation and motor coordination performances of preschool children with cochlear implants
- Tez No: 740076
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada koklear implant kullanan okul öncesi çocukların fonksiyonel işitmeleri, dil gelişimleri, sosyal uyum becerileri ve motor koordinasyon performansları incelenmiştir. Birbirine bağlı olarak geliştiği ve değiştiği düşünülen bu alanlara yönelik okul öncesi dönemde yapılacak olan çalışmalar, koklear implant kullanıcılarının ilkokul çağına adaptasyonunu sağlar. Çalışmamıza 4 yaş ile 6 yaş 11 ay arasında koklear implant kullanan, ek engeli bulunmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan ailelerden izin alınmak sureti ile 30 gönüllü çocuk katılımcı (14 kız, 16 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcılara ''Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL)'', Koklear İmplant Sonrası İletişim Becerilerinin Değerlendirilmesi (PKİİB)'', ''Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği 4-6 yaş (SBDÖ)'' ve ''Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency-2 (BOT-2)'' testine ait Manual Dexterity (manuel el becerisi) ve Bilateral Coordination (ikili koordinasyon) olmak üzere 2 alt test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation was to evaluate the functional hearing, language development, social adaptation skills, and motor coordination skills of preschool children with cochlear implants. It is important to assess these areas in the preschool period, which are thought to develop and change one from another, to ensure the adaptation of cochlear implant users to primary school. With the consent of the parents/carers, this dissertation included 14 girls and 16 boys with cochlear implants (between the ages of 4 and 6 years 11 months, and without any additional disability). Turkish version of“Test of Early Language Development-Fourth edition (TELD-4)”, Turkish version of“Functioning after Pediatric Cochlear Implantation (FAPCI)”, the Social Skills Evaluation Scale (age 4-6) and the“Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency- 2 (BOT-2)”along with its subtests,“Manual Dexterity”and“Bilateral Coordination”tests were administered to participants.