Modifiye edilmiş ceviz kabukları kullanılarak sulu çözeltilerden kadmiyum iyonlarının zenginleştirilme şartlarının araştırılması
Investigation of preconcentration conditions of cadmium ions using modified walnut shells from aqueous solutions
- Tez No: 740112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE SAYGILI CANLIDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tarım atıkları olarak Juglans regia L. kabukları, ağır metal kirliliği ile ilgili sorunları en aza indirmek için alternatif sorbentler olarak düşünülebilir. Bu çalışmada, sorbent olarak Juglans regia L. kabukları ve hidrazin hidrat ile modifiye edilmiş Juglans regia L. kabukları kullanılmış ve sulu çözeltiden Cd(II) iyonlarının zenginleştirilmesi için karşılaştırılmıştır. Sorbentlerin karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımlı X-ışını (SEM/EDX) analizi ve fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılmıştır. Kolon yöntemi ile zenginleştirme çalışmaları yapılmış ve optimum kolon parametrelerinin belirlenmesi için pH, geri alma çözeltisinin cinsi ve konsantrasyonu, akış hızı, numune hacmi ve girişim yapan iyonların etkisi incelenmiştir. Sorbentlerin tayin limiti (LOD) sırasıyla 0,31 µg L-1 ve 0,18 µg L-1'dir. Langmuir izoterm modeline göre her iki sorbent için KL=0.030 L mg-1, R2=0.994, 0.016 L mg-1, R2=0.991 ve sorbentlerin maksimum adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 29.6 mg g-1 ve 65.7 mg g-1 olarak bulunmuştur. Önerilen yöntem, sertifikalı referans madde (SRM-NIST 1640) analizine başarıyla uygulanmış ve kantitatif sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Juglans regia L. shells as agricultural wastes can be considered as alternative sorbents to minimize the problems associated with heavy metal pollution. In this study Juglans regia L. shells and Juglans regia L. shells modified with hydrazine hydrate were used as sorbents and compared for the preconcentration of Cd(II) ions from aqueous solution. For the characterization of sorbents, the scanning electron microscopy and energy dispersive X-ray (SEM/EDX) analysis and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) were used. Preconcentration studies were performed with column method and pH, eluent type and concentration, flow rate, sample volume and interfering ions effect were studied to determine the optimum column parameters. The limit of detection (LOD) of the sorbents are 0.31 µg L-1 and 0.18 µg L-1, respectively. According to the Langmuir isotherm model for both sorbents KL=0.030 L mg-1, R2=0.994, 0.016 L mg-1, R2=0.991 and maximum adsorption capacities of the sorbents were found to be as 29.6 mg g-1 and 65.7 mg g-1, respectively. The proposed method was successfully applied to the certificated reference material (SRM-NIST 1640) analysis and satisfactory results were obtained.