Sinemasal gerçeklik ve görsel efekt uygulamaları
Cinematic reality and visual effect applications
- Tez No: 740146
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Teknoloji günümüzde her yerde kendisini göstermekte ve dâhil olduğu her alanda büyük kolaylıklar sunmaktadır. Teknolojik gelişmenin sinema alanında en belirgin etkisi görsel efekt alanında olmuş ve teknolojik imkanlarla görsel efektler yeni bir boyuta ulaşmıştır. Bugün dijital görsel efektler sayesinde filmlerde; bambaşka gezegenlere seyahatler, nesli tükenmiş canlıların hareketleri, fiziksel olarak imkânsız, zor ve tehlikeli sahneler ya da tarihin bir köşesinde kalmış şehirler gerçekçi olarak canlandırılabilmektedir. Dijital görsel efektlerin tasarımında inandırıcılığın sağlanması bağlamında fotogerçekçilik önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotogerçekçiliği oluşturmada fiziğin, bilgisayar destekli animasyonların kullanıldığı görülmekte ve artık görsel efekt sektörü sadece görsel sanatçıların, mekanik mühendislerin dahil olduğu bir alandan, matematik ve fiziğin kullanıldığı doğa bilimlerinin dahil olduğu bir alan haline gelmektedir. Tez çalışması sinema endüstrisinde dijital görsel efektlerin fotogerçekçi ilkelere dayanarak nasıl inşa edildiğini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, technology shows itself everywhere and offers great convenience in every field it is included in. The most obvious effect of technological development in the field of cinema has been in the field of visual effects, and visual effects have reached a new dimension with technological opportunities. Today, in movies thanks to digital visual effects; Travels to different planets, movements of extinct creatures, physically impossible, difficult and dangerous scenes or cities that have remained in a corner of history can be realistically portrayed. Photo realism emerges as an important concept in the context of providing credibility in the design of digital visual effects. It is seen that physics and computer-aided animations are used to create photo realism, and now the visual effects industry is becoming an area that only includes visual artists, mechanical engineers, and natural sciences, where mathematics and physics are used. The thesis examines how digital visual effects are constructed based on photorealistic principles in the cinema industry.