The future of films with AI
Yapay zekayla filmlerin geleceği
- Tez No: 868525
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GURGEN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, yapay zekanın (YZ) film endüstrisi üzerindeki dönüştürücü etkisini araştırmaktadır. Tarihsel evrimini, güncel uygulamalarını ve gelecekteki etkilerini incelemektedir. Çalışma, film yapımında teknolojinin rolünü izleyerek başlar. Sessiz film döneminden günümüze kadar olan süreçteki önemli yenilikleri vurgular. Bu yenilikler sinematik hikaye anlatımını şekillendirmiştir. Metin,“Metropolis”gibi filmlerdeki erken görsel efekt kullanımını ve“City Lights”ta senkronize sesi ele alır. Bu örnekler, teknolojik gelişmelerin film yapımcılarının yaratıcı ufuklarını nasıl genişlettiğini göstermektedir. Tezin ana odak noktası, modern sinemada YZ entegrasyonudur. YZ'nin film yapımının çeşitli yönlerini nasıl geliştirdiğini araştırır. Buna yüksek çözünürlüklü görüntüleme, gelişmiş kamera teknikleri ve sofistike görsel efektler ve içerik üretimi dahildir.“Avengers: Endgame,”“Her,”“I, Robot”ve“The Lion King (2019)”gibi önemli filmlerin vaka çalışmaları yoluyla, araştırma YZ'nin rolünü gösterir. Daha gerçekçi animasyonlar yaratma, üretim verimliliğini artırma ve izleyici katılımını zenginleştirme konularında YZ'nin katkılarını ortaya koyar. İş kaybı ve önyargılı algoritmalar gibi etik konular da ele alınmıştır. Bu konular, film yapımında sorumlu YZ kullanımının gerekliliğini vurgular. Çalışma ayrıca YZ'nin felsefi etkilerini inceler ve YZ'nin insan yaratıcılığını ve izleyici deneyimini nasıl yeniden şekillendirdiğini sorgular. Tez, endüstri uzmanları, akademik makaleler ve teknolojik analizlerden veri toplama gibi kapsamlı bir metodoloji kullanır. Bulgular, YZ'nin sunduğu fırsatlar ve zorlukları vurgular ve teknolojik yenilik ile insan sanatsal vizyonunun dengeli bir şekilde birleştirilmesini savunur. Öneriler, film yapımcıları ve stüdyoların YZ'yi etkili bir şekilde entegre etmeleri için stratejiler sunar. Etik standartların önemi, sürekli eğitim ve yenilik kültürünün teşvik edilmesi de vurgulanmaktadır. Böylece, film endüstrisi YZ'nin potansiyelinden yararlanabilir ve yaratıcı ifadeyi artırırken ilgili etik ve profesyonel endişeleri ele alabilir. Anahtar Kelimeler : Yapay Zeka (YZ), Sinema, Film Yapım Teknolojisi.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the transformative impact of artificial intelligence (AI) on the film industry. It examines its historical evolution, current applications and future implications. The study begins by tracing the role of technology in filmmaking. From the silent film era to the present day, it highlights key innovations. These innovations have shaped cinematic storytelling. The text delves into the early use of visual effects in films like“Metropolis.”It also covers synchronized sound in“City Lights.”These examples show how technological advancements expand the creative horizons of filmmakers. The core focus of the thesis is the integration of AI in modern cinema. It investigates how AI enhances various aspects of film production. This includes high-resolution imaging. Advanced camera techniques also play a role. It also examines sophisticated visual effects and content generation. Through case studies of seminal films such as“Avengers: Endgame,”“Her,”“I, Robot”and“The Lion King (2019),”the research illustrates AI's role. It helps in creating more realistic animations and improving production efficiency. Additionally, AI also enriches viewer engagement. Ethical considerations such as job displacement and the potential for biased algorithms are critically analyzed. These underscore the need for responsible AI use in filmmaking. The study also examines the philosophical implications of AI and questions how AI reshapes human creativity and the viewer's experience. The thesis employs a comprehensive methodology. Data collection from industry experts, scholarly articles and technological analysis provide a wellrounded understanding of AI's impact on cinema. The findings highlight opportunities and challenges posed by AI. They advocate for a balanced approach combining technological innovation with human artistic vision. The recommendations propose strategies for filmmakers and studios to effectively integrate AI. Emphasizing the importance of ethical standards, continuous education and fostering a culture of innovation are also highlighted. By doing so the film industry can harness AI's potential. This can enhance creative expression while addressing associated ethical and professional concerns. Key words : Artificial Intelligence (AI), Cinema, Filmmaking Technology.