Chomsky'nin evrensel gramer teorisinin Kant ve Frege bağlamında değerlendirmesi
Evaluation of Chomsky's universal grammar theory in the context of Kant and Frege
- Tez No: 740182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT BURAK ŞAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Chomsky, evrensel gramer teorisinde dilin insana içkin olarak var olup evrimsel olarak aktarılan bir yeti olduğunu, bu yetinin sunmuş olduğu sistemde sentaksın semantiğe önceliği olduğunu ve bir bakıma semantiğin sentakstan türetildiğini öne sürmüştür. Chomsky, dildeki terimlerin zihinsel veya fiziksel nesneler ile nasıl ilişkilendiği konusuna dair bir açıklama sunmamıştır. Çünkü o, terimlerin nesnelere gönderimi problemini bilimdışı olması sebebiyle konu dışı bırakmış ve bir semantik kuram öne sürmemiştir. Ancak dilin yapısına dair felsefi bir bakış açısından gönderim probleminin aydınlatılması gerekmektedir. Bu sebeple tezimizde Kant ve Frege'nin kavramların nesnelerle bağına odaklanan teorileriyle Chomsky'nin teorisini bir arada düşünebilme imkânını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Chomsky has asserted that language is a primary faculty of human beings and is developed and passes over through evolution and that syntax has priority over semantics and in some respect semantics is derived from syntax in his universal grammar theory. He did not offer any explanation about how terms refer to objects, either mentally nor physically. Because he considered the problem of reference as a pseudo-scientific notion, he did not involve this problem in his theory. However, to understand the nature of language from a philosophical standpoint, this problem needs to be illuminated. For his reason, in our thesis we investigated the possibility of combining Chomsky's theory with Kant's and Frege's theories which mainly focus on linking concepts with the objects.