Covid-19 pandemisinin makroekonomik etkileri: Ülkelerarası mukayeseli analiz
Macroeconomic effects of the Covid-19 pandemic: A cross-country comparative analysis
- Tez No: 740211
- Danışmanlar: PROF. DR. ERŞAN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Salgının tüm dünyaya yayılmasından itibaren başta sağlık ve ekonomi olmak üzere hayatın her alanında olumsuz etkilere neden olmuştur. Pandeminin yıkıcı etkilerini en hafif şekilde atlatabilmek amacıyla ülkeler çeşitli tedbirler almak durumunda kalmıştır. Covid-19 pandemisinin hızla yayılması ve küresel etkilere neden olmasından dolayı geçmişte yaşanan salgın hastalıklardan farklılık göstermektedir. Salgının kısıtlayıcı etkileri gündelik hayat ve çalışma hayatı üzerinde olumsuz etkilere neden olmuştur. Ülkelerin birbirlerine olan ticari bağlılıklarının artması nedeniyle salgının ekonomik anlamda etkisi küresel boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinin Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kore ve Çin ekonomileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Seçili ülkelerin Covid-19 pandemisine karşı almış oldukları sosyal ve ekonomik tedbirler incelenerek pandemi sürecinin nasıl sürdürüldüğü açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada pandeminin makroekonomik değişkenler (kamu finansman dengesi, dış borç, dış ticaret, işgücü piyasası, ekonomik büyüme, finansal kesim ve enflasyon) üzerindeki etkileri seçilmiş ülke örnekleri ile araştırılmıştır. Konu ile ilgili literatürden yararlanılarak yayınlanmış raporlar ve istatistiki veriler yardımıyla mevcut durumun değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kapsamda pandemi sürecinde seçili ülke ekonomilerinin makroekonomik değişkenler üzerinde mukayeseli analizine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China, and affected the whole world in a short time, was declared a pandemic by the World Health Organization. Since the epidemic spread all over the world, it has caused negative effects in all areas of life, especially health and economy. In order to overcome the devastating effects of the pandemic in the lightest way, countries have had to take various measures. Unlike past epidemics, it can be explained as the rapid spread and global effects of the Covid-19 pandemic. Due to the restrictive effects of the epidemic, it has caused negative effects on daily life and working life. Also due to the globalization of the economy and the commercial interdependence of countries, the economic impact of the epidemic has also been global. In this study, the effects of the Covid-19 pandemic on the economies of Turkey, Germany, France, Spain, Italy, The United Kingdom, The United States, Japan, Korea and China were examined. Social and economic measures taken by selected countries against the Covid-19 pandemic were examined and it was tried to explain how the pandemic process was sustained. By examining the effects of the pandemic on macroeconomic variables; foreign debt, foreign trade, economic growth, inflation, its effect on the financial sector, public finance balance and its effects on production are mentioned. The current situation has been evaluated with the help of published reports and statistical data using the literature on the subject. In this context, a comparative analysis of selected countries' economies on macroeconomic variables during the pandemic process is included.