Malatya yöresinde yetiştirilen yerel armut genotiplerinin fenolojik, pomolojik ve bazı fitokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological, pomological and some phytochemical properties of pear genotypes grown in Malatya region
  1. Tez No: 740281
  2. Yazar: HAZAL ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2020-2021 yılları arasında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Elma- Armut Gen Kaynakları Parselinde bulunan Malatya yöresinde yetiştiriciliği yapılan armut genotipleri üzerinde yürütülmüştür. Çalışmamızda 9 armut genotipinin bazı fenolojik, pomolojik ve fitokimyasal özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda tomurcuk kabarması 9-27 Mart, tomurcuk patlaması 14 Mart 1 Nisan, çiçeklenme başlangıcı 28 Mart 7 Nisan, tam çiçeklenme 2-11 Nisan, çiçeklenme sonu 6-15 Nisan, Hasat 10 Ağustos 13 Kasım, yaprak dökümü 3-17 Aralık ve tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen gün sayı sı 128-216 gün arasında değişiklik göstermiştir. Meyve ağırlıkları 46.3-202.6 g, meyve boyları 44.8-91.2 mm, meyve çapları 43.8-76.2 mm, meyve eti sertliği 2.4-9.62 kg/cm2, meyve hacmi 45.5-204.3 ml, meyve kabuk renk değerleri L değeri 21.3-77.1 a değeri -2.49 ile 0.1 b değeri -2.03 ile 54 arasında tespit edilmiştir. Genotiplerin SÇKM değerleri 10.3-15.9, pH değerleri 2.63-5.37, toplam fenolik madde miktarı 167-992 mg GAE /1000g, toplam antioksidan aktiviteleri 284-1454 mg TEAC/1000 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışmada yazlık olarak Aliseydi armut genotipi güzlük olarak ise Parlak ve Armut1 genotipleri önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Armut fenolojik ve pomolojik özellik, verim, antioksidan madde
Özet (Çeviri)
This study was carried out on pear genotypes grown in Malatya region located in Malatya Turgut Özal University Apple-Pear Gene Resources Plot between 2020-2021. In our study, some phenological, pomological and phytochemical properties of 9 pear genotypes were investigated. As a result of the research, bud swell 9-27 March, bud burst 14 March 1 April, start of flowering 28 March 7 April, full bloom 2-11 April, end of flowering 6-15 April, harvest 10 August 13 November, defoliation 3-17 December and the number of days from full bloom to harvest varied between 128-216 days. Fruit weights 46.3-202.6 g, fruit lengths 44.8-91.2 mm, fruit diameters 43.8-76.2 mm, flesh firmness 2.4-9.62 kg/cm2, fruit volume 45.5-204.3 ml, fruit skin color values, L value 21.3-77.1, a value between-2.49 and 0.1 b value between-2.03 and 54. The water-soluble dry matter content of the genotypes varied between 10.3-15.9, pH values 2.63-5.37, total phenolic content 167-992 mg GAE /1000g, total antioxidant activities between 284-1454 mg TEAC/1000 g determined. In the study, Aliseydi pear genotype was found to be important for summer, while Parlak and Armut1 genotypes were found to be important for autumn. KEYWORDS: Pear phenological and pomological properties, yield, antioxidant substance