Malatya yöresinde yetiştirilen Kunduru-1149 buğday popülasyonunda bazı morfolojik ve fenolojik karakterler yönünden varyasyon
Variations for some morphological and phenological traits of local populations of durum wheat cultivar Kunduru-1149 grown in Malatya Region
- Tez No: 237843
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Denemede, yerel bir genetik materyal olan Kunduru-1149 makarnalık buğdayının Malatya yöresinden toplanan popülasyonunda, bazı morfolojik ve fenolojik özellikler yönünden varyasyonun belirlenmesine ve kısa boylu bir tipin seçilmesine çalışılmıştır.Çalışmada; bitki boyu, sap uzunluğu, üst boğum arası uzunluğu, başak boyu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, başaklanma süresi, vejetatif periyot, tane dolum periyodu üzerinde durulmuştur. Morfolojik karakterler yönünden yüksek düzeyde varyasyonlar belirlenmiş, fenolojik dönemlere ait varyasyonlar ise düşük düzeyde olmuştur. Kısa boylu bazı tipler tespit edilmiş olmakla beraber, bunların başak boylarının kısa ve başaktaki tane sayılarının az olması olumsuz bir durum yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this trial, it was aimed to select plants having short culm and to determine variations for some morphological and phenological traits in durum wheat cultivar Kunduru-1149 populations collected from Malatya region.Plant height, culm length, peduncle length, head length, grain number and weight per head, days to heading, vegetative period and grain filling period were investigated. It was determined that variations for morphological traits were high and variations for phenological traits were low. Although some plants with short culm were determined, they have had short head and smaller grain numbers per head.