Zonguldak ilinde organik ve geleneksel fındık yetiştiriciliği yapan işletmelerin tarımsal mekanizasyon durumu
The agricultural mechanization situation of agricultural enterprises producing organic and conventional hazelnut in Zonguldak province
- Tez No: 740316
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ, DOÇ. DR. OSMAN GÖKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı, Zonguldak ilinin Alaplı ve Karadeniz Ereğli ilçelerinde organik ve geleneksel fındık yetiştiriciliği yapan işletmelerinin tarımsal mekanizasyon durumunu incelemek ve değerlendirmektir. Çalışmada, fındık üretiminin yoğun olarak yapıldığı 2 ilçede, 34 köyden toplam 209 işletmeyle anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması; işletmelerin arazi varlıkları, traktör, tarım-alet ve makine varlıkları ile fındık üretiminde mekanizasyon aşamalarındaki bilgilerini içermektedir. Ayrıca, fındık üretiminde toprak işlemeden hasada kadar tüm tarımsal işlemlerdeki mekanizasyon uygulamaları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Organik fındık üretimi yapan işletmelerin 24 adedi, geleneksel fındık üretimi yapan işletmelerin ise 30 adedi traktöre sahiptir ve işletmelerin traktör markası tercihlerinin birbirinden bağımsız olarak değişkenlik gösterdikleri tespit edilmiştir. En çok Massey Ferguson ve New Holland markaları tercih edilmektedir. İşletmelerin büyük çoğunluğunun motorlu çapa makinesi kullanmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, organik fındık üretimi yapan işletmelerin daha önceki yıllarda geleneksel fındık üretimi yaptıkları ve bu üretim sisteminden vazgeçtiklerinde alet ve makine kullanımını azaltmalarıdır. Bu nedenle, organik fındık üreticisi işletmelerde, geleneksel fındık üreticisi işletmelere göre daha az alet-makine bulunduğu tespit edilmiştir. Organik fındık üreticisi işletmelerde işlenen birim alana düşen traktör gücü (kW/ha) değeri 1.344 iken, geleneksel fındık üreticisi işletmelerde ise bu değer 6.320 kW/ha olarak bulunmuştur. Geleneksel fındık üreticisi işletmelerin, organik fındık üreticisi işletmelere göre mekanizasyon düzeyi açısından daha iyi durumda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine and evaluate the agricultural mechanization stuations of organic and traditional hazelnut farming enterprises in Alaplı and Karadeniz Ereğli districts of Zonguldak province. A survey was conducted with a total of 209 enterprises from 34 villages in 2 districts where hazelnut production is intense in the research. The survey study includes the information about the land assets of the enterprises, tractor, agricultural-tool and machinery assets and the mechanization stages of hazelnut production. In addition, mechanization applications in all agricultural processes from tillage to harvest in hazelnut production were examined and evaluated. It has been determined that 24 of the organic hazelnut production enterprises and 30 of the traditional hazelnut production enterprises have tractors and it has been determined that the tractor brand preferences of the enterprises vary independently from each other. Massey Ferguson and New Holland brands are mostly preferred. It has been determined that the vast majority of businesses prefer to use motorized hoeing machines. As a result, when organic hazelnut enterprises used traditional hazelnut production in previous years and gave up this production system, they reduced the use of tools and machinery. For this reason, it has been determined that there are fewer tools and machines in organic hazelnut producer enterprises compared to traditional hazelnut producer enterprises. While the tractor power (kW/ha) value per unit area processed in organic hazelnut producer enterprises was 1.344, this value was found as 6.320 kW/ha in traditional hazelnut producer enterprises. It is seen that traditional hazelnut producer enterprises are in a better situation in terms of mechanization level than organic hazelnut producer enterprises.