Uluslararası inşaat sözleşmelerinde gecikme
Delay in international construction contracts
- Tez No: 740317
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnşaat sözleşmeleri, tüm dünyada ve ülkemizde en küçük projelerden başlayarak en büyük yapım işlerine kadar birçok alanda kullanılmakta, sözleşmenin karmaşıklığı nedeniyle de birçok uyuşmazlık meydana gelmektedir. Bu uyuşmazlıkların en önemlilerinden birini, inşaatın yüklenici tarafından zamanında ifa edilmemesi halinde ortaya çıkan gecikme hali ve gecikmeden kaynaklı haklar oluşturmaktadır. Buna ilişkin olarak mukayeseli hukuk, uygulanacak hukuk ya da standart formlar kapsamında belirli düzenlemelere yer verilmiş ise de uyuşmazlıkların özü her somut olay bakımından farklılık arz edebilmekte, gecikme hali ve gecikmeye dayalı haklar sözleşme maddeleri kapsamında da farklı yorumlanabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, gecikme hali ve iş sahibinin ilgili hakları uluslararası inşaat sözleşmeleri özelinde değerlendirilmiş, konu, yasal düzenlemeler, güncel doktrin görüşleri ve yargı kararları uyarınca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction contracts are used in many areas, from the smallest projects to the largest construction works, all over the world and in our country, and many disputes arise due to the complexity of the contract. One of the most important of these disputes is the delay and the rights arising from the delay in case the construction is not carried out on time by the contractor. Although certain regulations are included in the comparative law, within the scope of applicable law or standard forms for this issue, the essence of the disputes may differ in terms of each concrete case, and the delay and the rights based on delay can be interpreted differently within the scope of the clauses in the contracts. For this reason, in our study, the delay and the relevant rights of the employer have been evaluated in terms of international construction contracts, and the subject has been discussed in accordance with the provisions of the law, current doctrine views and judicial decisions.