Sosyal medya tüketicilerinin influencerlara yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of social media consumers' attitudes to influencers
  1. Tez No: 740395
  2. Yazar: MELİKE NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE ÇAKARÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzün gelişen teknolojileri hayatın her alanına yenilikler getirmiştir. Bu yeniliklerle hayatımızda hep televizyonlarda gördüğümüz, radyolarda duyduğumuz, gazetelerde okuduğumuz reklamcılık anlayışını dahi internet üzerine taşımıştır. Eski alışveriş alışkınlıkları yerini internet üzerinden tamamen sanal ortamlardan yapılabilir bir hale bırakmıştır. Yine eskiden hayatımızda olan ağızdan ağıza pazarlamada internet ortamında yerini bulmuştur. Markalar artık reklamlarını sosyal medya platformlarından yapmakta ve tüketicileriyle bu platformlardan iletişime geçmektedirler. Bu iletişim işini üstlenen ve aynı zamanda sosyal medyadaki ağızdan ağıza pazarlama işini sürdüren kişiler ise influencerlardır. Bu çalışma, sosyal medya tüketicilerinin influencerlara yönelik tutumlarını açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmanın amacı, sosyal medya tüketicilerinin influencerlara yönelik tutumlarını, influencerlardan etkilenme düzeylerini, influencerların tüketicileri nasıl etkilediklerini belirlemektir. Çalışmanın temel varsayımı, tüketicilerin demografik ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarına ait özellikler ile influencerlara yönelik tutum arasında ilişki olduğudur. Çalışmada anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler IBM SPSS Version 26 ile değerlendirilmiştir. Anket verilerinin analizinde frekans ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Çalışma modeline uygun olarak geliştirilen Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Örneklem T Testi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's developing technologies have brought innovations to all areas of life. With these innovations, even the concept of advertising, which we see on television, hear on the radio, and read in the newspapers, has been transferred to the internet. The old shopping habits have been replaced by a completely virtual environment over the internet. Again, word of mouth marketing, which used to be in our lives, has found its place in the internet environment. Brands now advertise on social media platforms and communicate with their consumers through these platforms. The people who undertake this communication job and at the same time maintain the word-of-mouth marketing in social media are influencers. This study tries to explain the attitudes of social media consumers towards influencers. The aim of the study is to determine the attitudes of social media consumers towards influencers, their level of influence from influencers, and how influencers affect consumers. The basic assumption of the study is that there is a relationship between the demographic and social media usage habits of consumers and their attitudes towards influencers. The data obtained by using the questionnaire method in the study were evaluated with IBM SPSS Version 26. Frequency and percentage values were used in the analysis of the survey data. It was tested with One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Sample T Test, which were developed in accordance with the study model.