Kilikya bölgesi inanç tur rotaları ve turizm paydaş görüşleri; Aziz Pavlus ve Aya Tekla örneği
Cilicia region belief tour routes and tourism stakeholder opinions; the example of Saint Paul and Aya Tekla
  1. Tez No: 740518
  2. Yazar: TUNAHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turistik ürün çeşitleri turistlerin ihtiyaçları ve turizm pazarlama stratejileri sayesinde gün geçtikçe artmaktadır. Turizm kalkınma planları incelendiğinde, bölgesel sorunlar ele alınarak ve altyapı eksikleri giderilerek alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi hedeflendiği bilinmektedir. İnanç turizmi alternatif turizm çeşitlerinin önemli bir türüdür. Kişilerin, inançlarının geçmişini öğrenme, kutsal hac alanlarını ziyaret etme ve hacı olma istekleri inanç turizmi kapsamını belirleyen öğelerdir. Anadolu'nun doğusu ve batısı arasındaki geçişi sağlayan Kilikya Bölgesi, Hristiyanlık için önemli hac merkezleri sayılan Aziz Pavlus ve Aya Tekla inanç turizminin dinamik yerleri arasında gösterilmektedir. Tez çalışması, Kilikya bölgesindeki inanç turizm alanlarını ikincil veri kaynakları üzerinden inceleyerek bu alanlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmeyi, ikincil veri araştırmasından sonra ise, elde edilen bakış açısı üzerinden bu inanç turizmi alanlarındaki sorunları turizm paydaşları ve inanç liderleri ile yapılacak görüşmeler sonrasında bütüncül bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin il sınırları içerisinde bulunan turizm paydaşları ve inanç liderleri oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinde kullanılan örnekleme çeşitlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veri toplama süreci sonunda 12 turizm paydaşı ve 2 inanç lideri ile görüşme gerçeklemiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılarak Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Örnekleme dahil olan katılımcıların tasarlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme sorularına vermiş oldukları cevaplar inanç turizmi literatürü çerçevesinde incelenmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Verilere yapılan analiz sonucunda katılımcılar; Kilikya bölgesinde bulunan bu iki inanç noktasının tek başına inanç tur programları oluşturamayacaklarını ve bu yönüyle pazarlanması konusunda eksiklikler doğuracağını ifade etmişlerdir. Katılımcılar Kilikya bölgesindeki inanç arzının bütüncül bir şekilde ele alınmasını ve oluşturulacak rotaların kısa veya uzun tur rotaları halinde tasarlanmasını önermişlerdir. Katılımcılar kısa rotlara Mersin ili ve çevresinin dahil edilmesini uygun görmektelerken, uzun rotalarda Antalya, Kapadokya ve Hatay turizm merkezlerinin de dahil edilmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Kilikya bölgesindeki Aziz Pavlus ve Aya Tekla inanç turizmi tur rotalarının eksikliklerinin nasıl giderileceği konusunda ise katılımcıların görüşleri turizm tanıtım politikaları, üst yapı, altyapı, destinasyon yönetimi ve eğitim başlıklarının bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular özellikle inanç turizminin geliştirilmesi bağlamında tartışılmış; uygulamaya ve teorik alana yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism types are diversified day by day to meet the needs of tourists and to strengthen tourism marketing strategies. Considering the tourism development plans, it is aimed to develop alternative tourism types by addressing regional problems and eliminating the deficiencies of cultural tourism infrastructure. Faith tourism is an important type of alternative tourism. The desire of people to learn the history of their beliefs, visit important centers of their religion, become a pilgrim are the elements that determine the scope of faith tourism. In this context, St. Paul and Aya Tekla, which are important pilgrimage centers for Christianity in the Cilicia Region, which provide the transition between the east and the west, are shown among the dynamic places of faith tourism. This thesis by examining the faith tourism areas in the Cilicia region through secondary data sources aims to obtain detailed information about these areas, and after secondary data research; it aims is to address the problems in these areas of faith tourism in a holistic way after the meetings with tourism stakeholders and faith leaders. In this context, in the thesis study; Phenomenology design, one of the qualitative research designs, was used. The population of the research consists of tourism stakeholders and faith leaders in Mersin province. Maximum variation sampling, which is one of the sampling types used in qualitative research designs, was used in the study. As a result of the data collection process with this sampling technique, 12 tourism stakeholders and 2 faith leaders were reached. Data were collected by face-to-face interview method between May-November 2021, using the semi-structured interview technique from the people reached. The responses of the participants included in the sample to the semi-structured interview questions designed were examined within the framework of the faith tourism literature and subjected to content analysis. As a result of the analysis of the data, the participants stated that these two faith points in the Cilicia region could not create faith tour programs alone and this would cause deficiencies in their marketing. In this context, the participants suggested that the faith tourism supply in the Cilicia region is handled holistically and that the routes to be created should be designed as short or long tour routes. While the participants found it appropriate to include Mersin province and its surroundings on short routes, they emphasized that Antalya, Cappadocia and Hatay tourism centers should also be included on long routes. Regarding the deficiencies of Saint Paul and Aya Tekla faith tourism tour routes in the Cilicia region and their development proposals, the participants stated that tourism promotion policies, superstructure, infrastructure, destination management and education should be addressed in a holistically manner and respectively. The findings obtained as a result of the research were discussed especially in the context of the development of the faith tourism product; implications for practice and theory are presented.