Representation of women in two different adaptations of 'The Little Mermaid' fairy tale
'The Little Mermaid' masalının iki farklı uyarlamasında kadının temsili
  1. Tez No: 740586
  2. Yazar: ECEM ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Masallardaki kadın temsili, onlarca yıldır feminist çalışmaların odaklandığı alanlardan biri olmuştur. Masalların özellikle kadın temsiliyle ilgili söylemleri ataerkil sistemi doğrulayabilmektedir. Masallar, sıklıkla sinemaya da uyarlanmaları sebebiyle dikkat çekicidir. Bu uyarlamaların ise masala ne kadar bağlı kaldığı ya da neleri değiştirmeyi tercih ettiği, filmin yönetmenine, dönemin şartlarına ve filmin ait olduğu konvansiyona göre değişiklik gösterebilir. Bu durumlar filmin nasıl çekildiğini, ne tür üretim biçimine ait olduğu ve ne tür bir içeriğe sahip olacağı konusunda kilit role sahip olabilir. Bu tezin amacı, Hans Christian Andersen'in sinemaya uyarlanmış“The Little Mermaid”adlı masalının iki farklı versiyonunu, The Little Mermaid (John Musker ve Ron Clements, 1989) ve The Lure (Agniezska Smoczyńska, 2015), kadın temsili açısından karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırmayı yaparken filmlerin; iki farklı döneme ait olmalarına ve ana akım ve bağımsız sinema gibi üretim biçimleri tarafından ortaya koyulmuş olmalarına odaklanarak, anlatıları üzerinden kadın temsilini ve masalın altını çizdiği kodları izleyiciye nasıl aktardığını araştırmak temel hedeftir. Bu araştırmayı yaparken feminist film teoriden yararlanarak biçim ve içerik analizine başvurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The representation of women in fairy tales has been one of the focus areas of feminist studies for decades. The discourses of the tales, especially about the representation of women, can confirm the patriarchal system. Fairy tales are also noteworthy because they are often adapted to movies. The extent to which these adaptations adhere to the fairy tale or what they prefer to change obviously may vary; the film's director, its context, and its genre can, for instance, determine how the film was shot, what type of production it belongs to and what kind of content it will have. The aim of this thesis is to compare two versions of Hans Christian Andersen's tale“The Little Mermaid”adapted for cinema, The Little Mermaid (John Musker and Ron Clements, 1989) and The Lure (Agniezska Smoczyńska, 2015), in terms of female representation. While making this comparison, the films; focusing on the fact that they belong to two different periods and that they were produced by production forms such as mainstream and independent cinema, the main objective is to investigate how the representation of women and the codes underlined by the tale are conveyed to the audience through their narratives. During this research, feminist film theory will be used and films will be examined mainly through formal analysis while reflecting on their contextual differences.