Türkiye'de COVID-19 pandemisi sürecinde kadına karşı şiddetin rutin aktiviteler teorisi açısından incelenmesi
Evaluation of violence against women during the COVID-19 pandemic in Turkey in terms of routine activities theory
- Tez No: 740591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadına karşı şiddetle etkin mücadele edilebilmesi için devlet, pozitif yükümlülüklerinin de bir sonucu olarak, kadına karşı şiddet olaylarının“tolere edilmeyeceği”mesajını topluma güçlü bir şekilde vermelidir. Dünya genelinde bir problem olarak varlığını sürdüren kadına karşı şiddet, pandemi sürecinde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de artış göstermiştir. İşte bu çalışmanın da temel amacı, Türkiye'de COVID-19 pandemisi sürecinde kadına karşı şiddet bakımından ortaya çıkan durumların ve istatistiklerin Rutin Aktiviteler Teorisi(RAT) bakımından incelenmesidir. Pandemide sosyal ilişkiler, kısıtlamalar ve diğer yan etkenler dolayısıyla farklı bir yapı ihtiva ettiğinden, kadına karşı şiddetin bu farklı yapısıyla tekrar değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu şekilde durumsal faktörlerin önem arz ettiği ve zaman kavramının öne çıktığı pandemi sürecindeki kadına karşı şiddet olaylarının daha iyi açıklanabilmesi ve çözüm önerileri sunulabilmesi açısından çalışmamızda RAT'ın kullanılması anlamlı bulunmuştur. Çalışmada mümkün olduğunca devlet birimleri tarafından yayınlanan istatistikler ve resmi kaynaklar analiz edilmiştir. Ancak her ne kadar devlet organları tarafından yayınlanan istatistiklere odaklanılmaya çalışılsa da bu hususta anlamlı sonuçlar elde edecek kadar istatistik mevcut değildir. Dolayısıyla gazete haberleri ve sivil toplum kuruluşlarının verileri ile tespitlerimiz desteklenmiştir. Bunlara dayalı olarak dünya genelinde ve özellikle Türkiye'de pandemi sürecinde meydana gelen suç ve ceza politikasındaki değişiklikler ve diğer hukuki faktörler örnek kabilinden verilmiştir. Verilen örnekler, rutin aktiviteler teorisinin üç ana unsuru olan motive olmuş suçlu, uygun hedef ve yetkin bir koruyucunun yokluğu bakımından değerlendirilmiştir. Kadına karşı şiddet bir halk sağlığı problemidir. Pandemi gibi kriz zamanlarında zirve yapan bu problemin gelecek nesiller için nüksetmemesi adına bu problem iyi tahlil edilmeli ve bu probleme karşı sağlam bir duruş sergilenmelidir.
Özet (Çeviri)
In order to effectively combat violence against women, the state should strongly give the message that violence against women will not be tolerated, as a result of its positive obligations. Violence against women, which continues to exist as a problem throughout the world, has increased in Turkey as well as in many countries during the pandemic. The main purpose of this study is to examine the situations and statistics in connection with violence against women during the COVID-19 pandemic in Turkey in terms of Routine Activities Theory (RAT). Since the pandemic has a different structure due to social relations, restrictions and other side factors, the need to reevaluate violence against women with this different structure has emerged. In this way, the use of RAT was found to be meaningful in our study in terms of better explaining the violence against women and offering solutions during the pandemic process, where situational factors are important and the concept of time is prominent. In the study, statistics and official sources published by government departments were analyzed as much as possible. However, although it is tried to focus on statistics published by state bodies, there are not enough statistics to obtain meaningful results in this regard. Therefore, our findings were supported by newspaper reports and the data of non-governmental organizations. Based on these, changes in the crime and punishment policy and other legal factors that occurred throughout the world and especially in Turkey during the pandemic process were given as an example. These examples given are evaluated in terms of the three main elements of routine activities theory: motivated offender, suitable target, and absence of a capable guardian. Violence against women is a public health problem. This problem, which peaks in times of crisis such as the pandemic, should be analyzed well and a firm stance should be taken against this problem in order not to relapse for future generations.