Gömülü üçüncü molar dişlerin ikinci molar dişlerde oluşturduğu etkilerin KIBT ve panoramik radyografi ile incelenmesi
Investigation of impacts of impacted third molars on second molars by CBCT and panoramic radiography
- Tez No: 740592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF PINAR BAKIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gömülü üçüncü molar dişlerin komşu dişlerde neden olduğu çürük, eksternal kök rezorpsiyonu ve periodontal kemik yıkımını panoramik ve KIBT görüntülerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek, bu iki yöntem arasındaki korelasyonu değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 205 hastaya ait 388 adet gömülü üçüncü molar dişin OPG ve KIBT görüntülerinin tamamı değerlendirildi. Gömülü üçüncü molar dişler Pell & Gregory ve Archer ve Kruger sınıflandırma kriterlerine göre ayrımlanırken, ikinci molar dişte oluşturduğu distal çürük, marjinal kemik kaybı ve eksternal kök rezorpsiyonu panoramik ve KIBT üzerinden incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the correlation between these two methods by comparatively examining the caries, external root resorption and periodontal bone destruction caused by impacted third molars on adjacent teeth by comparing panoramic and CBCT images. Materials and Methods: In this study, all of the OPG and CBCT images of 388 impacted third molars belonging to 205 patients were evaluated. While impacted third molars were differentiated according to Pell & Gregory and Archer and Kruger classification criteria, distal caries, marginal bone loss and external root resorption in the second molar were examined by panoramic and CBCT.