Sokullu Mehmet Paşa Camii çinileri ve örnek uygulamaları
The Tiles of Sokullu Mehmet Paşa Mosque and sample applications
  1. Tez No: 74066
  2. Yazar: NİLAY KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ BAKLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Artistik Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Tezime konu olan Sokollu Mehmet Paşa Camisi, Sinan'ın eseri olmasının yanında, 16. yy. İznik çinileriyle süslenmiş olmanın bir ayrıcalığınada sahiptir. Konu olarak İznik çinileriyle ilgili bir araştırma yapmaya karar verdiğimde bu yapının çinileri hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmadığını gördüm. Bunun üzerine hem yapının çinilerinin bir envanterini hem de çini dekorasyonunda kullanılan süsleme çeşitlerinin kökensel araştırmalarını yaptım. Ayrıca bir İznik çinisinin hangi aşamalardan gerçek oluşturduğunu göstermek açısından da kimyasal yapıları ve yapım evreleri hakkında“İznik”kitabını referans olarak aldım. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My thesis subject, the Sokollu Mehmet Paşa Mosque, is a distinguished mosque since, it is built by the great Ottomon architect Mimar Sinan and decorated by the 16th century İznik ceramics. When I decided to make research on İznik ceramics, I realized that there has not been made a deep research about the İznik ceramics in the Sokollu Mehmet Paşa Mosque. For this reason, firstly I made an invertory of the ceramics in this mosque. Also I made research on the roots of the accessories used in the decoration. In addition, in order to explain the phases in the development of İznik ceramics I used the“İznik”book which contains detailed information about the chemical structure of the elements used and the development phases.