Spor bilimleri fakülteleri öğrencileri ve akademik personelinin uzaktan eğitim hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of students and academic staff of sport science faculties on distance education
  1. Tez No: 740680
  2. Yazar: GONCA BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARAÇ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakülteleri öğrencileri ile spor bilimleri fakültelerinde görev yapan akademik personelin uzaktan eğitim hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Betimsel tarama modeli ile yürütülen bu araştırmada, verilerin analiz yöntemi olarak hem nicel hem nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. Nicel örneklem grubunu 2021-2022 öğretim yılında Tokat Gaziosmanpaşa ve Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde eğitim alan, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiş 405 öğrenci oluşturmuştur. Nitel çalışma grubunu ise Tokat Gaziosmanpaşa ve Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapan, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 26 akademik personelden oluşmaktadır. Nicel veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu ve Walker, Özkök ve Büyüköztürk (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan 42 madde 7 alt boyuttan oluşan Uzaktan Eğitim Öğrenme Ortamları Ölçeği (DELES-TR) uygulanmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, ortalamalar arası fark testleri uygulanmış ve istatistikler SPSS 20.0 ve Mplus 8.5 programları ile yapılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesi için içerik analizi kullanılmıştır. Analizler NVivo 12 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel analiz sonuçlarına göre; Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri genel olarak uzaktan eğitim öğrenme ortamlarından yüksek düzeyde memnundurlar. Öğrenciler uzaktan eğitimde öğrenme desteği, kişisel ilgi, otantik gerçekçi öğrenme, aktif öğrenme ve öğrenci özerkliği boyutlarında yüksek düzeyde destek alabildikleri yönünde görüş bildirmişlerdir. Öğrenme iletişimi ve iş birliğine ise orta düzeyde erişebildiklerini dile getirmişlerdir. Çalışmamıza katılan erkek öğrencilerin uzaktan eğitime olan memnuniyetlerinin kadın öğrencilere göre daha yüksek olduğu, yaş değişkenine göre 26-29 yaş grubunun diğer yaş gruplarına oranla uzaktan eğitim uygulamalarından daha memnun oldukları, beden eğitimi öğretmenliği bölümü öğrencilerinin antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliği öğrencilerine göre öğrenme ortamları kategorisinde uzaktan eğitime daha olumlu baktıkları, sınıf düzeyi değişkeni açısından bakıldığında da 2. sınıf öğrencilerin uzaktan eğitim uygulamalarından daha memnun oldukları tespit edilmiştir. Çalışmamızda internet değişkeni açısından bir farklılık olmamasına rağmen uzaktan eğitime bilgisayarla katılanların uzaktan eğitim memnuniyet düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel analiz sonuçlarına göre; Spor Bilimleri Fakültelerinde görev yapan akademik personelin uzaktan eğitime bakış açıları genel anlamda olumlu yönde olsa da özellikle uygulamalı dersler açısından tek başına yetersiz olduğu, uygulamalı derslerin tam amaca ulaşmadığı görüşü ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the views of the students of faculties of sports sciences and academic staff working in faculties of sports sciences about distance education. In this research, which was carried out with the descriptive survey model, both quantitative and qualitative data analysis techniques were used as the data analysis method. Quantitative sample group consisted of 405 students selected by easily accessible sampling method, studying at Tokat Gaziosmanpaşa and Yozgat Bozok University Sports Sciences Faculties in the 2021-2022 academic year. The qualitative study group consists of 26 academic staff working in Tokat Gaziosmanpaşa and Yozgat Bozok University Sports Sciences Faculties and determined by the easily accessible sampling method. As a quantitative data collection tool; A personal information form and the Distance Education Learning Environments Scale (DELES-TR) consisting of 42 items and 7 sub-dimensions adapted into Turkish by Walker, Özkök and Büyüköztürk (2009) were applied. The interview form prepared by the researcher was used as a qualitative data collection tool. In the analysis of the data, descriptive statistics, difference between means tests were applied and statistics were made with SPSS 20.0 and Mplus 8.5 programs. Content analysis was used to analyze qualitative data. Analyzes were made with the NVivo 12 program. According to the quantitative analysis results of the research; Students of the Faculty of Sport Sciences are generally highly satisfied with their distance education learning environment. The students stated that they could receive high levels of support in the dimensions of learning support, personal attention, authentic realistic learning, active learning and student autonomy in distance education. They stated that they had moderate access to learning communication and cooperation. The male students participating in our study were more satisfied with distance education than female students, the 26-29 age group was more satisfied with distance education applications compared to other age groups, the physical education department students were in the distance learning environment category according to the coaching education and sports management students. It has been determined that they view education more positively, and from the point of view of the grade level variable, 2nd grade students are more satisfied with distance education applications. Although there was no difference in terms of the internet variable in our study, it was determined that the distance education satisfaction levels of those who participated in distance education with a computer were higher. According to the qualitative analysis results of the research; Although the perspectives of the academic staff working in the Faculties of Sports Sciences on distance education are generally positive, it is seen that they are insufficient in terms of applied courses alone and that the applied courses do not reach the full purpose.