Osmanlı yönetiminde Hizan (1514-1735)
Hizan under Ottoman rule (1514-1735)
  1. Tez No: 740762
  2. Yazar: HÜLYA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Osmanlı Devleti'nin yönetiminde XVI. ve XVII. yüzyıllar arasında Hizan'ın idâri, sosyal ve ekonomik yapısını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Hizan'ın Hükümet sancağı şeklinde idare edildiği bu yıllarda Osmanlı Devleti ile ilişkileri üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla bu çalışmanın Hizan'ın Osmanlı idaresindeki durumunun ortaya konulmasına katkı yapabileceği düşünülmektedir. 1514 Çaldıran Savaşı'ndan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkinliği artan Osmanlı Devleti'nin hâkimiyetini tam anlamıyla pekiştirmek amacıyla yapmış olduğu faaliyetler üzerinde durulmuştur. Bölgenin Osmanlı hâkimiyetine girmesi ile birlikte bölge beylerinin devletle ilişkileri ve faaliyetleri ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin doğudaki beylerle olan ilişkisi genellikle sınır eksenli bir politikanın ürünü olarak şekillenmiştir. Özellikle İran'ın Osmanlı sınırını tehdit etmesi ve Kızılbaş sorunun yaşanması Osmanlının bölgesel çıkarlarını zedelemiş ve Osmanlının bölgeye yönelmesine neden olmuştur. Hizan'ın söz konusu döneminin daha iyi anlaşılmasında arşiv kayıtları önemli bir veri olarak hizmet etmiştir. Bunun yanı sıra telif eserler, yerli ve yabancı seyahatnameler, anılar, salnameler de kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the administrative, social and economic structure of Hizan between the XVI. and XVII. Centuries under the Ottoman authority. İn this study, the relations with the Ottoman Empire in these years when Hizan was administered as a government sanjak were emphasized. Therefore, it is thought that this study can contribute to revealing the situation of Hizan in the Ottoman administration. The activities carried out by the Ottoman Empire, whose in fluence increased in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions after the Battle of Çaldıran in 1514, in order to fully consolidate its dominance were emphasized. With the entry of the region under Ottoman rule, the relations and activities of the regional lords with the state were discussed. The relationship of the Ottoman Empire with the beys in the east was generally shaped as a product of a border-orientedpolicy. Especially Iran's threat to the Ottoman border and the Kızılbaş problem damaged the regional interests of the Ottomans and caused the Ottomans to turn to theregion. Archival records have served as an important data for a beter under standing of Hiza's period in question. İn addition to this, copyrighted works, domestic and foreign travel books, memoirs, yearbooks were also used as sources.