Voleybol oyuncularında gövde stabilizasyonunun dinamik dengeye, gövde ve dizin fonksiyonel dizilimine etkisi
The effect of core stabilization on dynamic balance, functional alignment of trunk and knee in volleyball players
- Tez No: 740763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, lisanslı voleybol oyuncularında gövde stabilizasyonunun dinamik dengeye, gövde ve dizin fonksiyonel dizilimine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Araştırmaya 65 adölesan kadın voleybolcu (15.05 ± 0.99 yaş, 170.55 ± 8.41 cm, 59.35 ± 7.86 kg) katıldı. Sporcuların demografik bilgileri ve tanımlayıcı verileri sorgulandı. Gövdenin postüral kontrol testi, anterior köprü testi, lateral köprü testi ve posterior köprü testi ile gövde stabilizasyonu, yıldız tenge testi ile dinamik denge ve tek bacak çömelme testi ile diz ve gövdenin fonksiyonel dizilimi değerlendirildi. Gövdenin postüral kontrol testi ile yıldız denge testi ve lateral köprü test sonuçları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu (p0.05). Köprü testleri ile yıldız denge testi (sağ posterior, sol medial ve sol posterolateral yönleri) sonuçları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of core stabilization on dynamic balance, functional alignment of trunk and knee in licensed volleyball players. In this research, 65 adolescent women volleyball players joined (15.05 ± 0.99 age, 170.55 ± 8.41 cm, 59.35 ± 7.86 kg). The demographic information and descriptive data of the athletes were questioned. Trunk stabilization with; postural control test of the trunk, anterior plank test, lateral plank test, reverse plank test, dynamic balance with; star excursion balance test, and functional alignment of knee and trunk with; single leg squat test were evaluated. A positive significant correlation was found between postural control test of the trunk and the results of star excursion balance test and lateral plank test (p0.05). A positive significant correlation was found between plank tests and star excursion balance test (right posterior, left medial and left posterolateral aspects) results (p0.05).