Prematüre bebeklerde periferal intravenöz katater girişimi sırasında beyaz gürültü eşliğinde terapötik dokunma uygulamanın ağrı düzeyi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of white noise therapeutic TOUCH on pain level and physiological parameters in peripheral iv catheter interaction in premature babies
  1. Tez No: 740791
  2. Yazar: ZEYNEP UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma prematüre bebeklerde periferal intravenöz kateter girişimi sırasında beyaz gürültü eşliğinde terapötik dokunma uygulamanın ağrı düzeyi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanmıştır. Araştırma Haziran 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde gerçekleştirilmiştir. Veriler“Bebek İzlem Formu”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS)”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Clinicaltrials.gov adresinden 26.05.2022 tarihinde Trial numarası (NCT05395208) alınmıştır. Araştırmada prematüre bebeklerin tanıtıcı özellikleri açısından gruplar arasındaki fark anlamsız olup, homojen dağılım göstermektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a randomized controlled experimental study to determine the effect of therapeutic touch application accompanied by white noise during peripheral intravenous catheter intervention in premature babies on pain level and physiological parameters. The research was carried out at Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Service between June 2021 and January 2022. 'Infant Follow-up Form' and 'Newborn Infant Pain Scale (NIPS)' were used to collect data. The data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 22.0 package program. Trial number (NCT05395208) was retrieved from Clinicaltrials.gov on 26.05.2022. In the study, the difference between the groups in terms of the descriptive characteristics of premature babies was insignificant and showed a homogeneous distribution (p>0.05).