Simulation for control system of drawworks and its implementation using PLC for oil and gas drilling
Simülasyonu drawworks kontrol sistemi petrol ve gaz için PLC kullanarak onun uygulama
- Tez No: 740803
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHMET EFE ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Drawworks, sondaj kulesinin ana bileşenlerinden biridir. Drawworks kontrol etmek beceri ve deneyim gerektirir. Drawworks kontrol eden delici, sondaj kulesine yakın olduğu için çalışmak için çok zor bir konuma sahiptir. Bu nedenle, güvensizlik için şans daha fazladır. Drawworks sisteminin, herhangi bir hata oluşması durumunda delicinin ömrünü riske atabilir. Drawworks kontrol sistemini simüle ettim ve simülasyonu drawworks kontrol sisteminin prototip modeline uyguladım. Drawworks sistemi prototip modelinde delici ve drawworks güvenliği için deadman butonu, toprak hata dedektörü, ölü bant bölgesi eklendi. Ağırlık sondajda en önemli parametrelerden biridir. hareketli blok için ağırlık dengesi yapılmıştır, ağırlıkta herhangi bir değişiklik olursa, hareketli blok ağırlığa göre yukarı veya aşağı hareket edecektir. Böylece, bu güvenlik özellikleri uygulanarak, drawworks sistemi hata ve sarsıntılardan korunabilir, bu şekilde drawworks sistemi için olduğu kadar sondaj kulesine yakın çalışma konumu nedeniyle delici için güvenlik artırılır. Simülasyon ve uygulama için MATLAB ve Twincat3 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drawworks is one of main component of drilling rig. To control drawworks it requires skill and experience. Driller that controls the drawworks has very difficult position for work because it is near to drilling rig. So, chances are more for unsafety. Failure of drawworks system could risk the life of driller if any error occurred. I have simulated drawworks control system and implemented the simulation to prototype model of drawworks control system. In prototype model of drawworks system for safety of driller and drawworks deadman button, ground fault error detector, deadband region has been added. To avoid jerks joystick analog signal has been smooth. Weight is one of most important parameters in drilling. Weight equilibrium have been done for travelling block if there is any change in weight, travelling block would move upward or downward according to weight. So, by applying these safety features drawworks system can be prevent from errors and jerks, this way safety is increased for drawworks system as well as for driller because of its work position near to the drilling rig. MATLAB and Twincat3 software has been used for simulation and implementation.